Kan kurşun düzeyleri ile bazı biyokimyasal ve solunum parametreleri arasındaki ilişkiler
The Relation between blood lead levels with some biochemical and respiratory parameters
  1. Tez No: 115050
  2. Yazar: SERPİL CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAN KURŞUN DÜZEYLERİ İLE BAZI BİYOKİMYASAL VE SOLUNUM PARAMETRELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Serpil CAN Gaziantep Üniversitesi - Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cahit BAĞCI Şubat 2002, 52 sayfa Kurşuna maruz kalmanın akciğer hacim ve sığalarına ve karaciğer enzimleri üzerine etkilerinin araştırması amaçlanan bu çalışma; akü üretim sanayisinde çalışan (n=22), egzoz tamirinde çalışan işçiler (n=39) ile hastanemiz çalışanları (n=22) olmak üzere toplam 83 kişi üzerinde yürütüldü. Kan kurşun düzeyleri, heparinize olarak alınan venöz kanda atomik absorpsiyon spektrofotometresinde, solunum fonksiyon testleri bilgisayarlı spirometre (spirobank) ile karaciğer fonksiyon testlerinden AST, ALT, ALP, LDH, GGT enzimleri ise serum örneklerinde otoanalizatörde (Hitachi) ölçüldü. Çalışma verilerine göre kan kurşun düzeyleri akü üretiminde çalışanlarda (36,91 ±8,5 }j,g/dl), egzoz işçilerinde (26,49±9,43 y.gJd\) ve kontrol grubunda (14,60±2,61 (ig/dl) olarak belirlendi. Kurşun değerleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı (p< 0,001) bulundu. Akü fabrikasında çalışan işçilerin (3,86 ±1,5 L) ve egzoz tamircilerinin (3,68+0,5 L) yaşamsal sığası anlamlı olarak kontrol grubundan (4,42+0,92 L) daha düşük bulunmuştur. Aynı şekilde yapılan zorlu yaşamsal sığalar değerlendirildiğinde; egzoz tamircileri (4,02±0,71 L) ile kontrol grubu (4,51±0,66 L) arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Zorlu soluk vermenin birinci saniyesindeki yaşamsal sığanın miktarı (FEV-ı) kontrol grubuna göre (4,17±0,6 L), akü (3,54±0,82 L) ve egzoz tamircilerinde(3,57±0,65 L) istatistiksel bakımdan anlamlı olarak bulunmuştur. FEVı/FVC sadece kontrol grubu ile egzoz tamircileri grubu arasında anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis THE RELATION BETWEEN BLOOD LEAD LEVELS WITH SOME BIOCHEMICAL AND RESPIRATORY PARAMETERS Serpil CAN Gaziantep University - Graduate School of Health Sciences Department of Physiology SUPERVISOR: Prof. Dr. Cahit BA?CI February-2002, 52 pages This work was designed to determine the lung volume, respiratory function, and the liver function of the workers who are exposed to lead due to nature of their work. Therefore, workers from battery plant (n=22), muffler shops (n=33), and control group from the Şahinbey medical center (n=22), totaling 83 individuals were, included for this study. Serum lead levels heparinized venous blood samples by atomic absorption spectrophotometry (UNICAM 939 AA), respiratory function tests by Spirometry (Spirobank, England), and liver function by the level of serum AST, ALT, ALP, LDH, GGT enzymes using autoanalyzer (Hitachi) were determined.