Kritik güç ile maksimal oksijen tüketimi ve anaerobik eşik arasındaki ilişkiler
Relationship between critical power and maximal oxygen utilization and anaerobic threshold
  1. Tez No: 115064
  2. Yazar: NİLSEL OKUDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI GÖKBEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2002 Nilsel OKUDAN Danışman Prof.Dr.Hakkı GÖKBEL Kritik Güç ile Maksimal Oksijen Tüketimi ve Anaerobik Eşik Arasındaki İlişkiler Çalışmanın amacı kritik güç, maksimal oksijen tüketimi ve anaerobik eşikler arasındaki ilişkileri incelemekti. Yaşları 18-22 arasında olan 30 sedanter erkeğe maksimal oksijen tüketiminin ve anaerobik eşiklerin belirlenmesi için bisiklet ergometresinde yoğunluğu giderek artan bir maksimal egzersiz yaptırıldı. Bu sırada solumun gaz parametreleri SensorMedics 2900 Metabolik Ölçüm Kartı kullanılarak 20, kalp hızı değerleri ise Polar Sport Tester aracılığıyla 5 saniyede bir kaydedildi. Egzersiz sırasında iki dakikada bir el parmak ucundan kapiller kan örnekleri alınarak Accusport Laktat Analizörü ile laktat konsantrasyonları belirlendi. Elde edilen gaz değişim parametreleri, kalp hızı ve laktat değerlerinden 3 ayrı ventilatuvar eşik, kalp hızı sapma noktası ve kan laktat birikmesinin başlangıcı hesaplandı. Kritik güç testi için farklı günlerde üç ayrı yük uygulandı ve kritik güç lineer iş-zaman ilişkisi kullanılarak hesaplandı. Her katılımcıya kendi kritik güç değerinde tükenmeye kadar egzersiz yaptırılarak kritik güçteki egzersiz süresi ve kritik güçteki iş belirlendi. Kritik güç, VO2max ve bazı anaerobik eşiklerle ilişki bulundu. Kritik güç, V02max'ın oluştuğu yükten düşük, anaerobik eşiklerin oluştukları yüklerden yüksekti. Kritik güçteki egzersiz süresi ve kritik güçteki iş ile V02max ve anaerobik eşikler arasında ilişki yoktu. 37 *& WRJJLU b'iih b
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Relationships Between Critical Power and Maximal Oxygen Utilization and Anaerobic Threshold The purpose of this study was to evaluate the relations among the critical power, maximal oxygen utilization and anaerobic thresholds. In order to the determine maximal oxygen consumption and anaerobic thresholds on 30 sedantery men aged 18-22 years, an incremental maximal exercise test on cycle ergometer was performed. During this test respiratory gas parameters were recorded by SensorMedics 2900 Metabolic Measurement Cart in every 20, heart rate values were recorded by Polar Sport Tester in every 5 seconds and blood lactate concentrations were determined by Accusport Lactate Analyzer on capillary blood samples from fingerpoint at every two minutes. From the gas exchange parameters and heart rate and lactate values, three separate ventilatory thresholds, heart rate deflection point and the onset of blood lactate accumulation were calculated. Three different loads were applied for the critical power test at different days and linear work-time relationship method was used to estimate the critical power. Each participant performed an exercise test at his critical power until exhaustion and then the duration of exercise and work were determined. It was found that the critical power was correlated with V02max and some anaerobic thresholds. The critical power was lower than the load at which V02max was occurred, but higher than the loads at which anaerobic thresholds were occurred. The duration of exercise and work at the critical power were not correlated with V02max and anaerobic thresholds. Although the critical power is related to the maximal aerobic power and some anaerobic thresholds, we consider that duration of exercise and work at the critical power can not be used as criteria in the determination of endurance since exercise time and work at the critical power are not correlated to these endurance parameters. As the relations between the maximal aerobic power and the critical power are more significant, we suggest that to use using the linear ventilatory threshold and the ventilatory threshold determined by Dmax method is more appropriate in the determination of anaerobic threshold. 39