İnsan göbek kordonu endotel hücre kültüründe anjiyotensin-II AT1 reseptör antagonistlerinin anjiyotensin-II'ye bağlı apoptoza etkisi
Effects of losartan and superoxide dismutase on ANG II induced apoptosis in human umblical vein endothelial cells
  1. Tez No: 115065
  2. Yazar: VEDAT ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
VI- ÖZET Bu çalışmada, ANG. - II AT-1 reseptör antagonisti ve süperoksit dismutazın ANG ile uyarılan endotelyal apoptozda anli-apoptotik bir etki gösterip göstermediği ve ANG. - II AT-1 reseptör antagonisti ve süperoksit dismutaz arasında anti-apoptotik etki açısından bir sinerjinin olup olmadığı sorusuna yanıt aranmıştır. Yöntem: İnsan göbek kordonu veninden Tip IA Kollajenazla muamele edilerek alınan endotel hücreleri kültür medyumu içine ekilerek ikinci pasajda 1- ANG - II eklenen 2- ANG - II +SOD eklenen 3- ANG - II + ANG - II AT-1 reseptör antagonisti eklenen 4- ANG - II AT- 1 reseptör antagonisti + SOD eklenen 5- ANG - II+SOD+ANG II ATİ reseptör antagonisti eklenen 6- Kontrol grubu Şeklinde altı grup oluşturulmuştur. Sonuçlar; Işık mikroskopisinde hemotoksilen eosin boyama ile morfolojik değerlendirme, floresan mikroskop ile Anneksin boyama yapılan hücrelerde apoptotik hücre ölümünün kantitatif olarak belirlenmesi ve vitalitesinin belirlenmesi parametreleriyle incelenmiştir. İstatistik açıdan sonuçlar Student'ın t testi ile karşılaştırılmıştır. Tek başına Ang.-II AT-I reseptör antagonisti kullanılması Ang. - II'ye bagh apoptozda yada nekrozda belirgin bir yarar sağlamamıştır. SOD, gerek Ang. - II ile uyarılan apoptozda gerekse hücre vitalitesinde zaman içinde artan koruyucu bir etki göstermiştir. SOD ve Ang. -II AT-I reseptör antagonisti arasında zaman içinde artan bir antagonizma söz konusudur. Bu iki ajanın birlikte kullanımı hücre vitalitesini azaltmış, apoptozu arttırmıştır. Morfolojik değerlendirme vitalite ve apoptoz sonuçlarını desteklemektedir. SOD ve Ang. -II AT-I reseptör antagonistinin morfolojik açıdan kontrol grubuna yakın bir morfoloji gösterdiği belirlenmiştir. 42
Özet (Çeviri)
II- SUMMARY Effects Of Losartan And Superoxide Dismutase On ANG II Induced Apoptosis In Human Umblical Vein Endothelial Cells Anjiyotensin II (ANG II) importantly contributes to the pathobiology of atherosclerosis and vascular disease not only via its role in hypertension but also via its direct effects on vascular cell growth and migration. On the other hand, many experimental and clinical observation implies that endothelial cell apoptosis could play an important role for some disease development as atherosclerosis, hypertension and allograft vasculopathy. ANG II has an apoptotic effect on endothelial cells culture via binding AT I receptor and this effect is inhibited by Losartan. Cell culture studies were shown that AT I receptor activation by ANG II causes PKC activation and superoxide anion generation. Aim of The Study: The present study aimed to understand whether anti-apoptotic effects of superoxide dismutase and anti-apoptotic synergysm between losartan and superoxide dismutase on ANG II induce endothelial cells apoptosis. Brief protocol: Endothelial cells were provided by collagenase Type IA treated human umblical cord vein. Extracted cells seeded in M- 199/ fetal calf serum mixtures, at second passage, cultures were divided into eight experimental groups as shown below: a)Null control b)ANG II added c) Losartan+ ANG II added d) SOD + ANG II added e) SOD + Losartan added f)ANG 11+ Losartan + SOD added Measurements: Light microscopic evaluation with haematoxylen- eosin staining, cell viability with annexin dying for apoptotic and necrotic cell determination, Results: There were no beneficial effects of losartan on ANG-II induced HUVEC toxicity, SOD imparled ANG-II induced HUVEC apoptosis and necrosis, on the other hand SOD + losartan deteriorate ANG-II induced HUVEC toxicity. Morfologycal data were consistend with apoptotic and necrotic percentage for experimental groups. 43