Trafikte ağır vasıta sürücülerinin kişisel hata kaynakları
- Tez No: 115072
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 8121
Özet
75 ÖZET Trafik ortamı üç temel alt sistemden oluşan, karmaşık büyük bir sistemdir. Trafiği oluşturan üç temel alt sistem insan, araç ve çevredir. Bu üç alt sistem olumlu veya olumsuz birbirleri ile sürekli etkileşim halindedir. Bu çalışmada, trafik ortamında dışarıdan kontrol edilmesi, değiştirilmesi en zor, belki de imkansız olan sürücü unsurunun, ağır vasıta sürücüleri grubu hedef kitle olarak seçilerek irdelenmiş ve bu bireylerin trafikteki kişisel hata kaynaklarına ulaşılması amaçlanmıştır Çalışmalarımızda ağır vasıta sürücüsü toplumun bir bireyi olarak, bir meslek elemanı olarak, çalışma koşulları ve geçirdiği kazalar ile trafikteki sürücü hataları bakımından incelenmiştir. Çalışma, kara nokta olarak adlandırılan ve kazaların yoğun olarak yaşandığı Adapazarı - Bilecik ve Bursa - Bozüyük - Eskişehir karayolları üzerinde toplam 74 soruluk bir mülakat cetveli ile ve 200 ağır vasıta sürücüsü üzerinde yapılmıştır. Araştırmamızın sonucunda, Türkiye'de trafik alt yapısının asgari düzeyde dikkat sahibi yaya ve sürücü için değil, azami derecede dikkat ve kontrolü bulunan bireyler için düzenlenmiş olduğu saptanmıştır. Halbuki bu trafik ortamında bulunan bireylerin, sayıca çok önemli bir kısmı yaş yahut düşük öğrenim düzeylerinden dolayı zihinsel yetenek ve dikkatleri henüz gelişmemiş / gelişme imkanı bulamamış bireylerdir. Buna ek olarak sürücülerdeki“ trafik sistemine değil, sadece kendine güven duygusu ”, mesleki memnuniyetsizlik ve ekonomik sorunlar ile gelecek kaygısı nedeniyle düşük“ genel motivasyon düzeyi ”, aşın çalışma sonucu ortaya çıkan yorgunluk ve alkol ile gripin kullanımı sonucu bozulmuş“ genel fizyolojik durum ”, genelde diğer yol kullanıcılarında da gözlenen rekabetçi, sinirli, saldırgan“ kişilik yapısı n ve abartılmış aşın kendine güven ile kendini diğer sürücülerden daha yetenekli görme ve trafikte tehlikeyi küçümseme duygusundan kaynaklanan M risk algısı ”, sürücülerin dikkat ve kontrol davranışlarını olumsuz yönde etkilemekte ve bütün bu irdelenen faktörler ağır vasıta sürücülerinin trafikte kişisel hata kaynaklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY The traffic ambience is a complex system formed by 3 basic systems. The 3 basic sub-systems forming the traffic are human being, vehicle and the enviorenment. These 3 sub-system interactat with each other negatively or positively. İn this study, by examining the heavyweight vehicle drivers group of the driver factor, which is the most difficult factor to control or to change by external control, the sources of personai mistakes of these people in the traffic has been searched. İn our study,the heavyweight vehicle driver has been examined as an individual of the community, as a jop owner, for his driver behaviours and for his accidents he had. The study has been done with on 82-question questionnare interviewing with 200 heavyweight vehicle drivers on the Adapazan-Bilecik-Bozüyük- Eskişehir State motorways which are named as black spots where the accidents usually occur. İn our study consequently, in Turkey the traffic substructure is found to have been designed for the people who have utmost eare and control;not for the pedestria and the driver who have minumum care.However, a very important number of these people who are involved in this traffic ambience are the people whose mental capability and eare have not developed or not had the oppurtunity to develop yet due to their age or their low education level. Additionally,“the drivers”emotion of the contidence in themsemselves not to traffic system,“the low general motivation leveP'because of the financial proplems and the occupational dissatisfactory, ”the spoilt general physiological mood“ due to the use of alcohol and medicine and the fatigue caused by overworking, ”the personality siructura“which is competitive,quick-tempered, aggressive Whit an undeveloped responsibility emotion ”the risk perception" arising from the excessively exaggerated self-confidence emotion effect the driver's behaviour negatively and all of these studied factors make up the personal mistake sources of the heavyweight vehicle driver in the traffic.