Kadına yönelik aile içi şiddetin boşanma davalarına yansıması
  1. Tez No: 115073
  2. Yazar: ALEV SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
95 6. ÖZET Kadına yönelik aile içi şiddetin boşanma davalarına yansıması üzerine yaptığımız bu çalışmada tarihi süreç içerisindeki uygulamalar ve gelişmelerden sonra konunun Türk hukuk sistemi içerisindeki yeri incelenmiştir. Türk hukukunda aile içi şiddet cezai yönden bir takım müeyyidelerle karşılanırken özel hukuk açısından da boşanma, nafaka ve tazminat taleplerine konu olabilmektedir. Ayrıca 4320 s. Kanun ile başkaca koruma tedbirlerinin de alınabilmesi mümkündür. Kadın haklarındaki gelişmeler ve mukayeseli hukukta yapılan iyileştirmeler doktrin ve yasama yolu ile bizim hukukumuza da yansımaktadır. Ancak henüz gelinen noktanın yeterli olduğunu söylemekte mümkün değildir. Yaptığımız dosya incelemeleri de toplumumuzdaki sosyo-kültürel değişiklikler sonucu96 kadınların kendilerine yönelik aile içi şiddete tepki gösterip boşanma yoluna gittiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
97 6.1. SUMMARY In this thesis which is carried out about the reflection of domestic violence on divorce, after examining applications and developments of the subject in the history, then place of the subject in Turkish legal system at present time is studied. In Turkish legal system the domestic violence has penal responces beside civil results like divorce, alimony and indemnity. Also to take other measures of protection is possible with the Act numbered 4320. Developments in the field of women rights, improvements in comparative law are reflecting to our law by way of doctrine and legislation but it is not possible to say adequacy of that point. The researches of files has shown that women have reaction to domestice violence which istowards themselves to divorce in the results of socio- cultural changes in our society.