Vücut geliştirme sporu yapan kişilerde androjenik anabolizan steroid hormon kullanımının değerlendirilmesi
- Tez No: 115079
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL SALAÇİN, Y.DOÇ.DR. YÜCEL ARISOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 628
Özet
ÖZET Anabolik androjenik steroidler (AAS), doğal erkeklik hormonu olan testosteron ve benzeri birçok sentetik maddenin ortak ismidir. Medikal amaçlı olarak bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte bazı sporcuların, AAS hormonlarını 1950'li yıllardan bu yana spor karşılaşmalarında diğer sporculara üstünlük sağlamak amacıyla kullandığı belirtilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde adölesan gençlerin bu maddeleri artan şekilde kullandığı belirtilmektedir. Anabolik androjenik steroidlerin kardiovasküler, hepatik, renal, genitoüriner, dermatolojik sistem üzerine yan etkilerinin bulunduğu, AAS hormonların kullanımının sinirlilik ve aşın gerginlik gibi durumlar ile ilişkili olabileceği belirtilmektedir. Çalışmamızın amacı, İzmir ili Balçova ilçesinde bulunan vücut geliştirme salonlarında anabolik androjenik steroidlerin kullanım profili ve diğer zararlı maddeler ile kullanım birlikteliğini araştırmaktı. Çalışmamız, İzmir ili Balçova ilçesinde bulunan vücut geliştirme salonlarında vücut geliştirme amacıyla spor yapan ve anket çalışmasına katılmayı kabul eden 74 sporcuya anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda hayatlarında bir dönem anabolik androjenik steroid hormonu kullandığını belirten 8 kişi (% 10.S) gözledik. Bu maddeleri bir dönem kullandığını belirtenler, kullanmadığını belirten vücut geliştirmeciler ile karşılaştırıldığında, hayat boyu bir suçtan dolayı poliste kaydı olma oranının anabolik androjenik steroid hormonu kullandığım belirten kişilerde anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (p< 0.05). Ülkemizde anabolik androjenik steroid kullananların profilinin tam ve sağlıklı olarak çıkarılabilmesi için geniş katılımlı çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz. Anahtar sözcükler; Vücut geliştirme spora, anabolizan androjenik steroid, saç.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The anabolic androgenic steroids are a family of drugs comprising natural male hormone testosterone and a group of many synthetic analogues of testosterone. Steroids have a number of medical applications for therapeutic indications. But since the 1950's some athletes have been taking anabolic steroids to boost their athletic performance. Adolescents also have been taking them increasingly in United States of America. Anabolic androgenic steroids have adverse effects on cardiovascular, hepatic, renal, reproductive, dermatological and endocrine system, and they may cause irritability, aggressiveness. Our objective is to estimate the size of anabolic androgenic steroid (AAS) user population, to estimate characteristics of AAS users, and to explore the association between AAS and use of other illicit drugs and aggressive behaviours in the body building centers in Balçova by doing a survey. There are 8 (%10.8) current or former AAS user in our study area.