İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencilerinin üst ve alt sağ ekstremitelerinin sinir iletisi ve EMG potansiyellerindeki değişiklikler
Alterations at the potential of EMG and nerve condiction times of extremites of students studying at the Deparment of Physical Education and Sport in the İnönü University
  1. Tez No: 84269
  2. Yazar: FERAY MERİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AKİF KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
46 ÖZET Bu çalışmanın amacı; İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitim ve Spor Bölümü'nde okuyan öğrencilerin farklı spor branşlarındaki üst ve alt ekstremitelerinin refleks zamanları ve sinir ileti zamanlarını ölçerek branşlar arası ölçüm farklılığını ortaya çıkarmaktır. Spor;sosyal ve ekonomik kalkınmanın temel unsuru olan insanın beden ve ruh sağlığını geliştirmek, kişiliğin oluşmasını ve karakter özelliklerinin gelişmesini sağlamak, kişiler, toplumlar ve uluslararasındaki dayanışmayı ve kaynaşmayı sağlamak bir amaçtır. Sporda, başarının ve verimliliğin arttırılması, sporcunun eğitim ve antrenman düzeyinin, ülkenin coğrafi konuma ve ikliminin, kültürel yapının, sporcunun beslenmesinin yanı sıra sporcu vücut yapısının, işlevinin en detayına kadar incelenip hangi branşta daha başarılı olacağının araştırılması da oldukça önemlidir. Sporda refleks zamanının, sinir ileti zamanının ve kaslarının hareketi ile ilgili çalışmalarının önemi çok büyüktür. Bu çalışmada, üst ekstremite (Abductor pollicis brevis kası ) Ampütüd, Alan, F cevabı ve H Refleksi değişkenlerinin EMG aletinde ölçümü yapılarak refleks zamanı ve EMG potansiyel değerleri elde edilir. Bu çalışmanın sonuçları“Mann -Whitney U ”testi kullanılarak değerlendirildi. Her bir değişken ( P< 0.05 ) anlamlılık seviyesinde istatistiksel olarak test edildi. Teknik Ağırlıklı olarak Üst Ekstremitelerinin (Voleybol - Basketbol-Hentbol) geliştirmeye yönelik branşlar ile Alt ekstremitelerini47 (Futbol) geliştirmeye yönelik branşların üst ekstremite ( Abd. Poll brev Kası ) F cevabı Alt ekstremite (Gastrocnemius kası ) Ampütüd ve H Refleksi ortalamaları arasında istatistiksel olarak ( P>0.05) anlamlı bir fark bulunmuştur. Geriye kalan değişkenler arasında istatistiksel olarak (P>0.05) anlamlı bir fark bulunamamıştır. Teknik Ağırlıklı olarak Üst ekstremitelerini geliştirmeye yönelik branşlar ile (Voleybol-Basketbol-Hentbol) pasif olarak spor yapan Kontrol grubunun üst ekstremite (Abd. Poll brev Kası ) F cevabı alt ekstremite (Gastrocnemius kası ) H refleksi ortalamaları arasında istatistiksel olarak (P>0.05) anlamlı bir fark bulunmuştur. Geriye kalan değişkenler arasında istatistiksel olarak (P>0.05 ) anlamlı bir fark bulunamamıştır. Teknik Ağırlıklı olarak Alt ekstremitelerini geliştirmeye yönelik branşlar (Futbol) ile pasif olarak spor yapan kontrol grubunun Alt ekstremite ( Gastrocnemius kası ) H Refleksi ortalamaları istatistiksel olarak (P>0.05) anlamlı bir fark bulunmuştur. Geriye kalan değişkenler arasında istatistiksel olarak (P>0.05) anlamlı bir fark bulunamamıştır. Son yıllarda yapılan biyolojik ve fizyolojik özelliklerin antrenman programları üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle sporcuların biyolojik ve fizyolojik değişkenlerin araştırılması önemlidir. Yaptığımız araştırmaya katılan sporcuların biyolojik ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi yapılacak yeni araştırmalara örnekler teşkil etmesi açısından son derece önemli olduğunu ve sporculara katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY The aim" of this study is to measure the reflex times and nerve conduction times of extremities of students Studying at different sport branchest the Department of physical Education and sport of Inönü University, and to bring out measuring differences among these branches Sport is amcans to keep healthy, to form personality and character, and to develop friendship between individuals and societies and international solidarity. Education and training level, the climate and geographic location of the country culture and nutrition all affecet the performance of a sport pecion It is also very important to examine physiological properties of a sport person pecion and evaluate them to increase performance.Studies on reflex times, nerve conduction times and muscle mation have grant importance. In this study the amplitude, area and F wave for upper extremities (Abductor pollicis brevis muscle), and the amplitude ve area F-wave and H-reflex for lower extremities ( Gastrocnemius muscle ) were measured on the EMG machine, and reflex times nerve conduction times and EMG potential value were obtained. The results evaluated using the mann -Whitney U Test. Each variable (P>0.05) was tested stadisticnliy. Technically, a significant difference (P>0.05Was found between the upper extremities(Abductor pollicis brevis muscle) F-Wave the lower extremities (hastrocnemuus muscle) amplitude and the H-reflex49 averages of the branches which tend to improve opper extremities (Voleybol-basketball - handball) and those which tend to improve lower extremities (Football) Stastistically no significant difference was found among the other variables(P>0. 05). A significant Statistical difference (P>0.05) was found between the upper extremities (Abd.poli brev muscle)F-wave and the lower extremities (Gastrucnemius muscle) H-Reflex averages of branches which tend to improve upper extremities (Voleyball, basketball, handball)and of the passive group. Statistically no significant difference (P>0.05)was found among the other variables. A Significant statistical difference (P>0.05) was found among the lower extremities H-Reflex averages of branches which tend to improve lower extremities (Football) and the passive group. No significant difference (P>0.05)was found among the other variables. Recent researches have shown that biological and physiological properties have effect on training programmes. Therefore, researching biological and physiological variables has grant importance. We hope that this study will be a guide for new researches and will contribute to sport people.