Kolluk kuvvetlerinin silah kullanma yetkisi
- Tez No: 115078
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JALE BAFRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
113 ÖZET Kolluk kuvvetlerinin silah kullanma yetkileri iki ana bölümde açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde silah kullanma yetkisinin hukuki dayanakları, niteliği ve koşullan gibi temel kavramlara yer verilmiştir. Silah kullanmanın hukuki dayanağı olarak görülen TCK.nun 49. maddesi kısaca açıklanmaya çalışılmış ve buradan hareketle bu yetkinin hukuksal niteliğinin hukuka uygunluk nedeni olduğu sonucuna varılmıştır. Silah kullanma yetkisinin taşıması gereken temel unsurlar bu bölümde açıklanmış ve silah kullanılması ile zarar görme ihtimali olan yaşama hakkı da temas edilen konular arasında yer almıştır. Yine birinci bölümde kolluk hizmeti ve silahlar hakkında özet mahiyette bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümün ilk alt ayrımında, genel kolluk kuvvetleri olan polis ve jandarmanın silah kullanma yetkileri ele alınmıştır. Faaliyet alanlarının genişliği ve sahip oldukları personel sayısı itibari ile en önemli kolluk gurubunu oluşturmaları dikkat çeken genel kolluğun, polis ve jandarma olarak, silah kullanma yetkileri arasında çok az farklılık olduğu vurgulanmıştır. Jandarmanın polisten farklı görevlerinden kaynaklanan silah kullanma durumlarına da yer verilmiştir. Özel kolluk kuvvetlerinin silah kullanma yetkileri de ikinci bölümde ele alınmıştır. Sayılan zaman içerisinde sürekli artan özel kolluk kuvvetlerinin silah kullanma yetkilerinin polis ve jandarmanın ( genel kolluk) silah kullanma yetkisine göndermeler yapılarak düzenlendiği dikkati çeken bir durum olarak ortaya çıkmıştır. Teknik olarak bir kolluk kuvveti olmayan özel güvenlik teşkilatlarına da bu kısmın sonunda yer verilmiştir. Kolluk yetkisi kullanan kamu görevlileri ve ruhsatlı silah sahiplerinin silah kullanma yetkileri ikinci bölümde bulunan son konular olmuştur.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY Authorisation of police forces to use a weapon is describe* under two main chapters. The basic concepts such as legal supports, quality and conditions of authorisation of using weapon are described in the first chapter. The 49 th article of TCK. that is seemed the legal support of using weapon is shortly described and it is come to end that the legal quality of this authorisation is the reason of law conformity. The basic rules of authorisation of using weapon are described and the living rights which have the possibility of having harm by using weapon taken a part among the subjects which are told about Information about the police service and the weapons is summarised in the firt section. The authorisation of police and the military police who are named police in public to use weapons are examined in the first part of the second chapter. In this chapter, it is emphasised mat these are the most important group, who are police and military police, in regards of the wideness of their fields of activity and number of the personnel mey employ and mat there is a little difference between their authorities. It is described the position of using weapon mat is caused from different duties of military police to police. Authority of special police forces to use a weapon is also examined in the second chapter. The authorisation of using weapon of special police forces whose numbers have continuously increased by time is distinguished by referring to the authority of police and military police to use weapons. At the end of this chapter the special security organisations wha do not technically hold a police force have also been put under observation. These are the last subjects that the public personnel who have police authorities and the authority of using weapon of the ones who have the licensed weapon.