Dünyadaki uygulama ve mevzuatımız açısından kiralık rahim 'Surrogate Motherhood'
  1. Tez No: 115089
  2. Yazar: SİNAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
169 insani bir davranışın uluslararası mafyası olması gibi bir çok noktada çözüm olabilecek bir uygulama parasal açıdan güçsüz ailelerin sömürü aracına dönüşebilir. 7. ÖZET Vekil annelik üremeye yardımcı tedavilerin uygulanmasında üçüncü bir kadının rahim yumurta veya her ikisinin kullanılması olarak ifade edilebilir birkaç şekilde olabilmektedir. Örneğin sadece yumurta vericisi kullanılarak bu yumurta ile erkeğin spermi döllenip erkeğin eşinin rahmine yerleştirilir. Üçüncü bir kadının hem yumurtası hem rahminden yararlanılabilir. Erkeğin spermi vekil annenin yumurtası ile döllenip tekrar vekil annenin rahmine yerleştirilir.bu durumda genetik vekil annelik söz konusu olur. Hem yumurta vericisi hem taşıyıcı anne kullanılabilir bu durumda çocuk sahibi olmak isteyen eşin çocukla hiçbir genetik ilişkisi bulunmamakta çocuk başka bir kadının yumurtasından olup diğer kadın tarafından da doğrulmaktadır. Vekil annelik uygulamasının en masum ve genetik olarak en sorunsuz olanı bir çiftin gametlerinin kendi aralarında döllenip doğurması için üçüncü bir kadının rahmine yerleştirilmesidir.170 Uygulama bazı ülkelerde tamamen yasaklanmış bazılarında ise ticari olarak yapılmasına karşı çıkılmaktadır. Hukuksal açıdan uygulamadan kaynaklanan problemlere farklı çözümler getirilmektedir. Uygulamanın geçerli sayıldığı yerlerin yaklaşımları da birbirinden farklıdır bazıları uygulamayı başlatmayı ebeveyn sayılmak için yeterli görmekte iken diğerleri çocuğu isteyen ebeveyn için evlat edinme prosedürünü uygulamaktadırlar. Mevzuatımızda ki farklı düzenlemeler karşısında uygulamaya kanunlarımız açısından geçerli ve rahatlıkla uygulanabilir olarak bakmak mümkün görünmemektedir. Uygulamanın hayatımıza ve hukukumuza gerebilmesi için bir dizi düzenleme gerekmektedir. 8. SUMMARY Surrogacy can be described the utilization of the reproduction materials (garnets,uterus or both) of third part women in assisted reproduction tecniques. Surrogacy can applicated as three form The first one is the utilization the egg donor surrogate mother only İn this style egg of a third women is implanted to wife or girl friend of the ovner of sperms which will be used in fertilization of the eggs.İn this kind of surrogacy there is no any genetic tie between the child to be born and the women gestating him or her.
Özet (Çeviri)
170 Uygulama bazı ülkelerde tamamen yasaklanmış bazılarında ise ticari olarak yapılmasına karşı çıkılmaktadır. Hukuksal açıdan uygulamadan kaynaklanan problemlere farklı çözümler getirilmektedir. Uygulamanın geçerli sayıldığı yerlerin yaklaşımları da birbirinden farklıdır bazıları uygulamayı başlatmayı ebeveyn sayılmak için yeterli görmekte iken diğerleri çocuğu isteyen ebeveyn için evlat edinme prosedürünü uygulamaktadırlar. Mevzuatımızda ki farklı düzenlemeler karşısında uygulamaya kanunlarımız açısından geçerli ve rahatlıkla uygulanabilir olarak bakmak mümkün görünmemektedir. Uygulamanın hayatımıza ve hukukumuza gerebilmesi için bir dizi düzenleme gerekmektedir. 8. SUMMARY Surrogacy can be described the utilization of the reproduction materials (garnets,uterus or both) of third part women in assisted reproduction tecniques. Surrogacy can applicated as three form The first one is the utilization the egg donor surrogate mother only İn this style egg of a third women is implanted to wife or girl friend of the ovner of sperms which will be used in fertilization of the eggs.İn this kind of surrogacy there is no any genetic tie between the child to be born and the women gestating him or her.171 The second one is the utilization both eggs and uterus of a third part women. In this style sperms of the intended father is used in fertilization of the eggs of third women and that women carries and gestates the child. In this form there is a genetic tie between the child to be born and the women who gestates him or her. Its also possible to use the eggs and uterus of different women, One of them owns the egg and the ohter owns the uterus. In that kind of surrogacy there is no genetic tie between the child and the intended mother. The most used and famous form of surrogacy is gestational surrogacy. In this kind only the intended parents garnets are used to fertilize and the embryo which is composed of the garnets of the couple is implanted to the third part surrogate uterus. There is no genetic tie between the the child to be born and the surrogate mother who carries and gestates him or her. Surrogacy is completely forbidden in some legal sistems and merchantized form is forbidden in some others. That means to participate the surrogacy application just for money. For the legal problems which are stemming from surrogacy varial solutions are proposed.Even in the countries and states which surrogacy is enforceable, several approaches are exist while in some states the application for surrogacy to any surrogacy172 center is enough for being accepted as legal parents, pursuing the adoption process after the birth of the child is required for the intended parents in someothers. From the angle of Turkish codes and regulations its quietly difficult to say that surrogacy is toldly enforceable.To be so some legal changement and new regulations are required.