Dopamin D2 reseptör geni polimorfizmi ve DRD2 mikrosa telit polimorfizmi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 115090
  2. Yazar: MURAT HASAN TABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Madde bağımlılığı konulu çalışmalarda dopamin reseptör genlerinin rastlanma sıklıkları büyük ölçüde inceleme konusu olmuştur. Altı dopamin reseptöründen (Dİ, D2a, D2b D3, D4, ve D5) özellikle D2 dopamin reseptörlerinde görülen polimorfizm ile madde bağımlılıkları arasında ilgi olduğu düşünülmektedir. Bu tür rastlanma sıklıkları toplum yapısına göre de farklılık gösterdiğinden Türkiye popülasyonunda bir sıklık araştırmasına gidilmesi gerekmektedir. Bu neden ile sözkonusu gen sıklığını sağlıklı bir popülasyonda, doğru bir örneklem grubu ile gerçekleştirmeyi amaçladık. Çalışmada DRD2 reseptör geninin TaqI sindirim enzimi ile kesiminden oluşan Al ve A2 alellerinin sıklık belirlenmesi gerçekleştirildiği gibi, DRD2 geninin ikinci intronunda yer almış olan ve 4 farklı aleli saptanmış olan ikinci bir mikrosatelit markerin polimorfizminin incelemesine gidilmiştir. Çalışmada incelenen denekler, birbirleri ile akrabalık ilişkileri olmayan 20-60 yaşları arasında her iki cinsten sağlılı 100 kişiden oluşmaktadır. Kişilerin sigara kullanımı dahil herhangi bir bağımlılıklarının olmamasına özen gösterilmiştir. Kandan DNA çekitlemesini takiben polimeraz zincir tepkimesi (PCR) ile hedeflenen bölgeler çoğaltılmış, PCR ürünleri agaroz jel elektroforezine tabi tutularak verim saptanmış, daha sonra a) dopamin D2 reseptörü için Taq I ile sindirim gerçekleştirilerek agaroz ve poliakrilamid jel elektroforezi ile fenotipler saptanmış, b) mikrosatelit polimorfizmi için PCR ürünleri poliakrilamid jel elektroforezi sonrası görünürleştirilmiştir.Elde edilen sıklıklar Hardy- Weinberg dengesine uyum açısından incelenmiş, dünya popülasyon verileri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma popülasyon genetiği açısından bir açığı kapatacak, elde edilen bulgular, bağımlılık gösteren kişi genotipleri ile ilgili çalışmalarda referans karşılaştırma verileri olarak kullanılabilecektir. İİuüWüÜuU '%%tMlvUı,.> k
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study of polymorphism of dopamine receptor genes in the area of dependence is very popular. Dopamine has six receptors (Dİ, D2a, D2b D3, D4, and D5) and the polymorphism of D2 has a particular importance because there has been found a correlation with its frequencies and alcohol dependence. It is known that frequencies of polymorphic loci differ between populations therefore it is important to determine the frequencies of Turkish population. The aim of our study was to determine these frequencies in a correct population sample. In the study we determined the frequencies of A2 and A2. Alleles of the receptor followed by taq 1 digestion and we also estimated the polymorphism of another microsattelite within the second intron of the same gene owing four different alleles. The subjects were 100 healthy unrelated individuals of both sexes within the age range of 20-60. The subjects were chosen to have no dependency at all (not even the cigarette smokers were accepted). Following the DNA extraction the target regions were amplified by PCR and the quality of the products was checked by agarose electrophoresis. The satisfactory DNA products then a) were digested by taql and the products were electrophoresed both in agarose and in polyacrylamide for D2 polymorphism determination b) were electrophoresed in polyacrylamide for microsatellite polymorhism estimationThe results were tested for Hardy Weinberg equilibrium and were compared to other populations. This study will provide valuable information about the frequencies of dopamine receptor gene D2 which can be safely used for comparison studies of various types of dependence. rnjjw; «w üaı£Û2u^ L