Hekimin tıbbi hatalarından kaynaklanan cezai sorumluluğu
  1. Tez No: 115093
  2. Yazar: MESUT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
79 ÖZET Hekimin gerçekleştirdiği tıbbi eylemler, hastanın hastalığı hakkında ayrıntılı biçimde teşhis, tedavi yöntemleri, muhtemel riskler gibi konularda aydınlatılarak hukuken hiçbir şekilde sakatlanmamış biçimde alınan rızası ve hakkın icrası nedeniyle hukuka uygun olarak kabul edilmektedir. Hekim tıbbi müdahaleyi gerçekleştirirken, hakkın icrası kavramının objektif sının olan tıp meslek ve sanatının verilerine yani tıp bilimince genel kabul görmüş kurallara göre ve sübjektif sınırı teşkil eden müdahalenin hastanın tedavi edilmesi amacıyla hareket edilmesi gerekmektedir. Hekimin TCK' nun 455. ve 459.maddeleri kapsamında taksirle ölüme ve yaralamaya neden olması halinde ise, hekimin tıbbi müdahale sırasında gerçekleştirdiği kusurlu hareketi ile meydana gelen netice arasında illiyet bağının da olması halinde ve kusurunun yoğunluna göre yani kanunda belirtilen 8 üzerinden Yüksek Sağlık Şurası'nca belirlenecek kusur oranına göre cezalandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Medical acts carried out by physician, diagnosis, methods of treatment in detail about ilness of the Patient related to possible risks will be explained and it is accepted according to the law because of performance of the right and consent got in the form of not become physically disabled legally. During the Physician is carried out medical treatment, it is necessary to act for the purpose of treatment of the patient that intervention which consist of subjective limit according to rules accepted in general by medical science that is to say medical profession and art data being objective limit of the concept of performance of the right. In the event of Physician caused the death and damage within the rules of 455 and 459 of code of turkish republic, in case of between the faults act made by Physician during medical treatment and result occurred with causality connection according to density of the fault, Physician should be penalized according to fault to determined by Higher Health Council over 8 explained in the Law.