Endometrial hiperplazi tedavisinde depo medroksiprogesteron asetat ve uzun etkili GnRH analogları ile kombinasyonunun karşılaştırılması (klinik, randomize, prospektif çalışma)
  1. Tez No: 115098
  2. Yazar: İLKNUR DEMİR KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR KARABACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
71 VI ÖZET Biz bu randomize prospektif çalışmamızda Endometrial Hiperplazi tedavisinde bugüne kadar pek araştırılmamış dProvera tedavi protokolüne dGnRHa eklenmesi ile ne gibi bir avantaj sağlanabileceğini araştırdık. Kliniğimize anormal uterin kanama nedeni nedeni ile başvuran ve endometrial hiperplazi tanısı almış 29 hastada; 18 hastadan oluşan bir gruba dProvera, 11 hastadan oluşan diğer gruba ise dProvera+dGnRHa tedavi protokolü uygulandı. Her iki grubun demografik özellikleri benzer idi. FSH, LH, E2' nin tedavi öncesi ve 6 aylık tedavi sonrasındaki değerlerinin değişim oranları dProvera tedavi protokolü uygulanan grup ile, dProvera+dGnRHa tedavi protokolü uygulanan grup karşılaştırıldığında, tedaviye dGnRHa eklenmesi sırası ile %38, %26, %30 ek olarak istatistiksel anlamlı azalma saptanmıştır (p>0,05). Yalnız dProvera tedavi protokolü uygulanan hasta grubunda sekretuar endometrium ve atrofik endometrium %44 oranında saptanmıştır.“dProvera+dGnRHa”tedavi protokolünün uygulandığı hasta grubunda ise 6 aylık tedavi sonundaki endometrial biyopsi sonuçları %100 atrofik endometrium olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
73 VII SUMMARY This study is designed to search the advantages of including dGnRHa in the treatment of endometrial hyperplasia with dProvera only. The combination of dGnRHa with dProvera protocol is not well studied. 29 patients who have applied to our clinic for their abnormal uterine bleeding and who were diagnosed to have endometrial hyperplasia were included in this study.“dProvera”only treatment protocol were given to 18 patients, dProvera+dGnRHa treatment protocol were given to 11 patients randomly. Demographic charesteristics of the both group were similar. When serum FSH, LH, and E2 levels before treatment and after 6 months of treatment is compared for two treatment groups.