Ovarian rezervin değerlendirilmesinde laboratuvar testlerinin karşılaştırılması
The compare of laboratuar tests in determining the ovarian reserve in which gonadotropin ovulation induction was performed
  1. Tez No: 115099
  2. Yazar: İBRAHİM ACUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP KUMTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ill ÖZET Gonadotropinlerle ovulasyon indüksiyonu planlanan hastalarda laboratuar testlerinin karşılaştırılması Amaç: Gonadotropinlerlerle ovulasyon indüksiyonu uygulanan hastalarda, 3. gün Inhibin-B ve FSH değerlerinin ovarian folliküler gelişim üzerindeki etkisini belirlemek. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bölümü'nde Haziran 2001 -Şubat 2002 tarihleri arasında 35 yaş üzeri 55 infertil kadın üzerinde yapıldı. Hastalardan adetin üçüncü günü kan alınarak Et ve FSH düzeyleri saptandı. Kalan serum ayrıldı ve - 80 °C,de daha sonra Inhibin-B, çalışılmak üzere bekletildi. Tüm hastalara hMG ve/veya rec FSH preparatı ile step-down protokol uygulandı. hCG günü siklüs başına kan E2 konsantrasyonu, matür follikül sayısı, biyokimyasal ve klinik gebelik oranı değerlendirildi. Sonuçlar korelasyon, regresyon ve path analizleri kullanılarak test edildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The compare of laboratuar tests in determining the ovarian reserve in which gonadotropin ovulation induction was performed. Objective: The purpose of this study was to determine the effect of day 3 inhibin-B, FSH and E2 hormons on ovarian folicular development in terms of E2 on hCG day, the number of mature follicle and fertilization rate in infertile patients treated with gonadotropins using step down protocol. Design: Prospective clinical study This study was conducted in the Obstetrics and Gynaecology Department of Atatürk University School of Medicine Erzurum, Turkey, from June 2001 to February 2002. Fiftyfive infertile patients was enrolled in the study. All patients was determined to be older than 35 age. Day 3 serum FSH and E2 levels were determined and the remainder of the serum was stored at -80 °C until it was assayed for inhibin- B. In all women, ovulation induction was performed with hMG or recombinant FSH according to step down protocol. Also, total ampuls of gonadotropins, serum E2 concentration on day of hCG, number of dominant follicles per patient, fertilization and clinical pregnancy rate and spontaneous rate per initiated cycle were investigated. Correlation, regression and path analysis were used as appropriate.