Yöremizde gebe populasyonunun normal hemoglobin indeksleri ve çeşitli demir suplementlerinin etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 115100
  2. Yazar: EBRU BULUT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KADANALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Aneminin; maternal mortalite, düşük doğum ağırlığı, erken doğum riskini artırdığı ve çeşitli anormalliklere yol açtığını destekleyen bir çok çalışma vardır.. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde aneminin büyük bir sağlık problemi olduğu ve maternal mortal itelerin en önemli nedenlerinden biri olduğu bildirilmektedir. Gelişmiş ülkelerde demir eksikliği anemisi %20'lerde, gelişmekte olan ülkelerde ise %50'nin üzerinde olduğunu rapor edilmiştir. Bu prospektif, randomize kontrol gruplu çalışmada, 1869 m yükseklikte yaşayan gebe populasyonunun Hb, eritrosit ve diğer parametrelerin ortalama değerleri araştırıldı. Gebeliğin 18-23. haftaları arasında olan toplam 160 gebe kadın çalışmaya dahil edildi ve bu kadınlar rastgele 4 gruba ayrıldılar.. Çeşitli nedenlerle 7 hastanın çalışma dışı bırakılmasından dolayı 153 gebe kadın çalışmayı tamamladı. 1. gruba multivitamin (Supradyn pronatal=60 mg ferrous, 0.8 mg folik asit, 125 mg Ca, 100 mg Mg, 100 mg C vitamini) 1x1, 2.gruba Fe+3(ferro III hydroxyde polymaltose 100 mg+0.35 mg folik asit) 1x1, 3.gruba Fe+2 (ferroglycin sulphate 225 mg) 1x1 oral olarak başlandı, 4. grup ise kontrol grubu olarak alındı ve herhangi bir tedavi verilmedi. Böylece farklı tedavi rejimlerinin başarı oranlarını araştırmayı amaçladık. Sonuçlar, grup içi tedavi etkinliklerinin karşılaştırılmasında tekrarlayan ölçümlerdetespit edildi [p0.05). Doğum sonrasında tedavi verilen her 3 grubun demir değerleri kontrol grubunun demir değerlerinden istatistiksel olarak daha yüksekti [p0.05). Sonuç olarak; doğum sonrası dönemde suplementasyon verilen grupların hematolojik indekslerinin hiçbir suplementasyon verilmeyen kontrol grubunun hematolojik indekslerinden daha iyi idi. Bu da gebelik boyunca kadınların demir desteğine ihtiyaçları olduğunu gösteriyordu. Multivitamin verilen grup ile diğer demir suplementasyonu alan gruplar arasında tüm parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Bu nedenle, gebelik boyunca en iyi rejimin ferrous sülfat ya da multivitamin+Fe suplementasyonu olduğunu düşünüyoruz. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between anemia and increased risk of preterm delivery, low birth weight, various abnormality and maternal mortality have been supported by several studies. It has been reported that anemia is major health problem, and is one of important reasons of maternal mortality, especially in the developing world. It has been reported that 50% of pregnant women in developing countries and up to 20% of pregnant women in developed countries have iron deficiency anemia. In this prospective, randomized controlled study, the mean values of Hb, erytrocytes indices and other parameters were investigated in pregnancy population living at 1869 m altitude. 160 women in the between 18. and 23. weeks of pregnancy were randomly divided into four groups. 7 of these 160 women withdrew for various reasons. Women in the first group were administered iron orally (the preperation supradyn pronatal=60 mg ferrous, 0.8 mg folic acide, 125 mg calcium, 100 mg magnesium, 100 mg vitamine-C). Women in the second group received daily 1x1 tablet of Fe+3 (Ferro III hydroxyde polymaltose 100 mg+0.35 mg folic acide). Women in the third group, were administered Fe+2 (ferroglycin sulphate 225 mg 1x1). Women in the fourth group, control group, did not receive any medication. Thus, we aimed to investigate the success rate of different treatment regimens. The results was compared in the groups (variance analysis with repeated measure) and inter groups (Anova). Means Hb levels of 153 pregnant women before treatment was 12.47±1.2 (9.4- 16.4) g/dl. Hb levels of 17 (%11.11) pregnant women was lower than 11 g/dl. In pospartal period, Hb concentration was significantly higher in the first and third 55group than basal levels [p0.05), in postpartal period. In conclusion; After delivery, all hematological indices in supplemented groups was better than in control group. On account of this, pregnant women needs iron supplementation during pregnancy. On account of all hematological indices, there was no significant difference between the first group receiving multivitamine and other two groups receiving iron (2. and 3.group). From this viewpoint ferrous sulphate and multivitamine+Fe are the better supplementation regimen in pregnancy. 56