İntrauterin gelişme geriliği olgularında plasenta yatak biyopsisi ve plasenta histolojisinin uterin arter ve umbilikal arter doppler bulgularıyla ilişkisi
Correlation between placental bed biopsy findings/placental histological changes and uterine/umbilical artery doppler velocimetries in pregnancies with intrauterine growth-restricted fetuses
  1. Tez No: 115118
  2. Yazar: ASLI SOMUNKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA MADAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET AMAÇ: Çalışmanın amacı, intrauterin gelişme geriliği olgularında plasenta yatak biyopsisi ve plasenta histolojisinin uterin ve umbilikal arter doppler bulgularıyla ilişkisini incelemek ve patolojik Doppler bulgularına dayanarak plasentasyondaki bozukluğun önceden belirlenip belirlenemeyeceğini araştırmaktır. MATERYAL-METOD: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran ve gerekli tetkikler sonrası intrauterin gelişme geriliği tanısı koyulan 47 hasta ve fetal gelişimin normal olarak saptandığı 26 kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. Hastalara doğumdan önceki 3 gün içinde Doppler USG yapıldı. Uterin arter ortalama S/D oranının >2,6 olması ve diyastolik çentik bulunması anormal olarak kabul edildi. Sezaryen olan hastalardan plasenta ve zarlar ayrıldıktan sonra plasental yatak biyopsisi alındı. Plasentalar da sezaryen esnasında alınarak hızla % 4'lük formolde saklandı. Plasenta ve plasental yatak biyopsileri histopatolojik olarak incelenerek uteroplasental vasküler patolojiler değerlendirildi. BULGULAR: Fetal gelişimi normal olan olguların tümünde (%100), İUGG olgularının % 45'inde plasental yatak biyopsisinde fizyolojik değişiklikler saptandı. Plasenta yatak biyopsilerinde fizyolojik değişim oranlan, kontrol, normal uterin arter Dopplerli İUGG ve patolojik uterin arter Doppler'li İUGG olgularında sırasıyla % 100, % 84 ve % 18 olarak saptandı. Umbilikal arter bulguları normal olan olguların % 39'unda, patolojik olan olguların ise % 6'sında plasentada patolojik bulgu izlenmedi. SONUÇ: intrauterin gelişme geriliği olgularında patolojik uterin ve umbilikal arter Doppler bulgularına dayanarak, plasenta yatak biyopsisi ve plasenta histolojisindeki patolojileri prenatal olarak belirlemek mümkün olabilir. 45
Özet (Çeviri)
Correlation between placental bed biopsy findings / placental histological changes and uterine/umbilical artery doppler velocimetries in pregnancies with growth-restricted fetuses. ABSTRACT OBJECTIVE: To determine the relationship between placental bed biopsy and placental histology findings and uterine and umbilical artery doppler flow parameters in intrauterine growth retardation(IUGR). We tested the hypotesis that Doppler velocimetry of the uterine and umbilical arteries in cases of fetal intrauterine growth retardation can reflect the presence of vascular maladaptation to pregnancy. METHODS: Uterine and fetal doppler velocimetry was obtained within 3 days of delivery in 47 consecutive pregnancies with IUGR and 26 unevetful control pregnancies. Abnormal uterine doppler velocimetry was defined as an average of S/D ratio>2,6 and distolic notching. After birth the placentas were collected. In cases of C/S, after removal of the placenta, a placental bed biopsy, containing the uteroplacental vessels of the decidual and inner myometrial layer, was taken. The placentas and bed biopsies were examined for uteroplacental vascular pathological features. RESULTS: The physiological changes in the spiral arteries was seen in all (100%) AGA fetuses, in 45% of IUGG cases. The physiological changes in the placental bed biopsy was found %100 for controls, % 84 for growth-restricted fetuses with normal uterine artery Doppler, and % 18 for IUGR fetuses with abnormal uterine artery Doppler. Placental histological analysis was normal in % 39 of cases with normal umbilical artery Doppler, and % 6 of those with pathologic umbilical artery doppler velocimetry. CONCLUSION :These data suggest that doppler velocimetry in the uterine and umbilical arteries is predictive of placental histologic pathologies and placental bed vascular lesions in growth-restricted fetuses. 46