Asimetrik intrauterin gelişme geriliği olgularında fizyopatolojikmekanizmaların araştırılması
Investigation of physiopathological mechanisms in asymmetric intrauterine growth retardation cases
- Tez No: 783990
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İntrauterin gelişme geriliği (İUGG), fetusun altta yatan bir patolojiye bağlı olarak biyolojik olarak erişilebilir büyüme potansiyeline ulaşamamasıdır ve tüm dünyada morbidite ve mortalite ile ilişkili bir sorundur. İUGG, konjenital malformasyonlar, çoğul gebelikler, anormal plasenta yerleşimi gibi nedenlere bağlı oluşmasının yanında suboptimal uteroplasental perfüzyon ve fetüse eksik besin ve oksijen taşınmasının İUGG'nin önemli bir kısmından sorumlu olduğu bulunmuştur. Bu çalışma raslantısal olarak tasarlanıp Maternal Hasta (MH), Maternal Kontrol (MK), Fetal Hasta (FH), Fetal Kontrol (FK) olarak gruplandırılıp; hasta grubu 29 gebe, kontrol grubu 21 gebeden oluşturuldu. Çalışmamızda, İUGG gelişiminde ve fizyopatolojisindeki irisin, Ghrelin, Endotelin (ET-1, ET-A ve ET-B), Ürotesin-2 (UII)'nin rollerini tanımlamak ve bu maddelerin plasentada ekspresyon miktarını tayin etmek için immunohistokimya ve ELİSA metodu kullanıldı. Ayrıca İUGG'nin fizyopatolojisinde oksidatif stresin rolünü tanımlamak için plasentada MDA ve KAT düzeyi araştırıldı. İmmunohistokiyasal metod ile hem MH hem de FH gruplarında plasental ET-1, İrisin ve UII ekspresyonlarının kontrol grubuna göre artmış olduğu (p0.05) bulunmadı. Plasental oksidatif stres ile ilgili ise; MH grubundaki Katalaz düzeyi, MK grubuna göre düşük (p0.05) bulunmadı. Sonuç olarak; ET-1, UII ve oksidatif stres'in İUGG'nin fizyopatolojisinde rolü olduğu sonucuna varıldı. İrisin'in, İUGG ile ilişkili stres koşullarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Intrauterine growth retardation (IUGR) is the inability of the fetus to reach its biologically accessible growth potential due to an underlying pathology and is a problem associated with morbidity and mortality all over the world. Maternal veya fetal hormonal disturbaces as well as plasental failure in which suboptimal uteroplacental perfusion and deficient nutrient and oxygen delivery to the fetus were found to be responsible for a majority of IUGR cases. This study was designed randomly and grouped as Maternal Patient (MH), Maternal Control (MK), Fetal Patient (FH), Fetal Control (FK), the patients group consisted of 29 pregnant women copliKATed with IUGR and the control group consisted of 21 pregnant women. In our study, Immunohistochemical method and ELİSA were used to determine the amount of expression of Irisin, Ghrelin, Endothelin-1 (ET- 1) and Urotensin-2 in the placenta to define the roles of these substances in physiopathology of IUGR. In addition, the amount of MDA and KAT level in the placenta was investigated to define the role of oxidative stress in the physiopathology of IUGR. With the immunohistochemical method, it was found that placental ET-1, Irisin and UII expressions on both the maternal and fetal sides in the patient group were increased compared to the control group (P0.05). In conclusion; ET-1, UII and oxidative stress have a role in the pathophysiology of IUGR. İrisin had protective effect agaist stress condition associated with IUGR.