PAPP-A'nın folikül gelişimi ve oosit kalitesiyle ilişkisi
The relationship between the follicular fluid PAPP-A concentration and oocyte maturation in hyperstimulated cycles
  1. Tez No: 115131
  2. Yazar: NADİRE SEVDA TOLUN İDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ÇEPNİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Amaç : Yardımla üreme programına alınan olgularda folikül sıvısı ve serumda PAPP-A (pregnancy associated plasma protein-A) düzeyleri ile folikül gelişimi, oosit kalitesi ve gebelik ilişkisini araştırmak. Materyal ve Metod : İ. Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniği Tüp Bebek Ünitesine değişik infertilite nedenleriyle başvuran toplam 20 kadın çalışmaya dahil oldu. Bu hastalarda GnRH analogları ve gonadotropinler ile IVF-ET için ovulasyon indüksiyonu yapıldı. HCG enjeksiyonundan sonra folikül aspirasyonu yapıldı. Kontrollü over hiperstimülasyonu ile elde edilen tüm oositler olgunluk derecelerine göre sınıflandırıldı. İn vitro inseminasyon yapılıp fertilize olan ve embriyo transferi yapılan ortalama dört oosite ait folikül sıvılarının steroid hormon seviyeleri (FSH, LH, E2, FT, DHEAS,17 OHP, PG) ve PAPP- A düzeyleri çalışıldı. Gebe kalan ve kalmayan aspirasyon günlerinde serum hormon parametreleri.folikül sıvısı hormon parametreleri belirlendi Her iki grup arasında ve gebelik oluşan, oluşmayan olgular arasında folikül sıvısı PAPP-A düzeyleri ve hormon parametreleri karşılaştırıldı. Bulgular : Matür oosit sayısı ile folikül sıvısı PAPP-A düzeyi arasında kuvvetli derecede pozitif anlamlı korelasyon tespit edildi. Folikül sıvısı E2 değeri ile folikül sıvısı PAPP-A düzeyi arasında zayıf pozitif anlamlı korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN THE FOLLICULAR FLUID PAPP-A CONCENTRATION AND OOCYTE MATURATION IN HYPERSTIMULATED CYCLES Objective: To determine the relationship between the follicular fluid PAPP- A concentration and oocyte maturation in hyperstimulated cycles.The effect on pregnancy outcomes was also assessed. Instution: University of İstanbul, Cerrahpaşa Medical School, Department of Obstetrics and Gynecology, ART subdivision Materals and Method: 20 patients with various causes of infertility, whom were referred to our department were included in our study. Ovulation was induced with GnRH analogues and gonadotropins. Follicular fluids were aspirated after the HCG injection and oocyte maturities were determined. Follicular fluid steroid hormone levels (FSH, LH, E2, FT, DHEAS,17 OHP, PG) and PAPP- a concentrations were studied. The following parameters were compared between the pregnant and non-pregnant cases: serum steroid hormone concentrations on the third day of the cycle, follicular fluid steroid hormone and PAPP-A concentrations, total and mature oocyte number, endometrial grade and sperm parameters. Results: A strong positive correlation was found between the follicular fluid PAPP-A levels and oocyte maturation. A slight relationship was also found between the follicular fluid PAPP- A and E2 levels. The follicular fluid PAPP-A levels was found to be significantly higher in the group in whom the pregnancy was achieved. Conclusions: 1) The follicular fluid PAPP-A levels was found to be higher in the pregnant group when compared with the non-pregnant group. According to our findings, we thought that PAPP-A can be an important modulator in folliculogenesis and oocyte maturation. 2) There is a strong assosiation between the number of total and mature oocytes and the pregnancy outcomes in ART cycles. Key-Words: PAPP-A, oocyte maturity, in vitro fertilization 36