P-aminofenol toksisitesinde serbest radikaller ve antioksidan defans mekanizmalarının rolü
- Tez No: 40598
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İli ÖZET Son yıllarda ksenobiotikler ile ortaya çıkan toksik etkiler üzerinde serbest radikallerin önemli bir paya sahip olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada, p-aminofenol (PAF) ile ortaya çıkan toksik etkiler ile serbest radikaller arasındaki ilişki araştırıldı. Ayrıca nonenzimatik bir antioksidan olan rediikte glutatyon'un PAF toksisitesi üzerindeki etkileri incelendi. Bu amaçla çalışmaya alınan ratlar üç gruba ayrıldı. Bir gruba PAF, diğer bir gruba ise PAF'e ek olarak GSH uygulandı. Kontrol grubu olarak alınan ratlara ise sadece serum fizyolojik verildi. Daha sonra hayvanlardan 1, 24, 48, 72 ve 96. saatlerde kan alındı. Hayvanlar 96. saat sonunda dekapite edilerek öldürüldü. Ratların eritrositlerinde süperoksit dismutaz (SOD) ve plazmalarında ise malonildialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü. Aynı parametreler böbrek ve karaciğer dokularında da tayin edildi. PAF grubu eritrositlerinde 1. saatte ölçülen SOD aktivitesi, kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşüktü (p0.05). Karaciğer dokusunda her iki grupta ölçülen SOD aktivitelerinin kontrol grubuna göre farklı olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recent years, many study was reported that the free radicals have an important role on toxic effects of xenobiotics. In this study, the correlation beetween p-Aminophenol (PAP) induced toxic effects with the free radicals was investigated. It was also examined that the effects of reduced glutathione (GSH) which is a non- enzymatic antioxidant, on this mechanisms. With this aim, Rats were divided into three groups. PAP was infused one of the group. PAP plus GSH was infused one of the other group. Rats of control group were taken only 0.9% Sodium Chloride. Blood was taken from rats at 1, 24, 48, 72 and 96 th hours. Rats were killed at the end of 96 th hours. Superoxide Dismutase (SOD) activities were determined in the rat erythrocytes and malondialdhyde (MDA) was measured in the rat plasma. These are also determined in the liver and kidney tissues. SOD activity in the first hour was significantly lower than control group in the erythrocyte of PAP group (p0.05). SOD activities in the liver tissue were not different from control group in both two groups.