Polikistik over sendromu olan kadınlarda serum leptin konsantrasyonları
Blood leptin levels in women with PCOS
  1. Tez No: 115138
  2. Yazar: KEMALE GÜLEN (MUSAYEVA)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada en önemli bulgu serum leptin seviyelerinin PKOS'lu olgularda normal kadınlardan farklı olmaması idi. Buna karşın obez PKOS olguları ile obez olmayan PKOS olguları ve normal kadınlar arasında istatistiki anlamlı fark saptanmıştır. Çoğu çalışmalarda olduğu gibi leptin artışı, VKİ artışı ile pozitif korelasyon göstermektedir. Bunu yağ dokusunda yapılan leptinin artmış bulunabileceğini düşünerek açıklamak mümkündür. PKOS olgularında leptin seviyesi büyük ölçüde VKİ ile belirlenmektedir. Diğer metabolik değişkenler ile kesin bir ilişkinin ortaya konulabilmesi için yeni çalışmalara gereksinim vardır. PKOS'lu olgularda leptin konsantrasyonları çoğunda normal olmasına rağmen patofizyolojisindeki rolü tamamen dışlanmamalıdır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the most important finding is that the serum leptin levels of cases with PKOS are not different from those of normal woman. In contrast, a statistically significant difference is detected, between obese PKOS cases and non-obese PKOS cases, as well as normal woman, like in many other studies, increase in leptin levels shows positive correlation with BMI increase.This can be explained by increase in leptin production in fat tissue. Leptin levels are largely determined by BMI in PKOS cases. New studies are necessary to demonstrate the relationship with other metabolic parameters. Although leptin concentrations are normal in most of PKOS cases, the role of leptin in the pathogenesis should not be completely excluded. 40