Follikül gelişimi ve oosit kalitesiyle leptinin ilişkisi
- Tez No: 115143
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET İDİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET AMAÇ: Yardımlı üreme programına alman ve GİFT yöntemiyle tedavi edilen olgularda hem serum ve hem follikül sıvısında leptin ile follikül gelişimi ve oosit kalitesinin ilişkisini araştırmak. MATERYAL VE METOD: Çalışma grubunu ilk kez GİFT programına aday olan 30 olgu oluşturdu. Kısa protokol analog ve HMG ile ovulasyon indüksiyon yapılan herbir olguda, gelişen follikül sayısı ve çapları, gonadotropin tedavi süresi, kullanılan gonadotropin dozu, endometrium kalınlığı, hiperstimulasyon sendromu sayısı, oositlerin olgunluk derecesi ve fertilizasyonları kaydedildi. Oosit aspirasyon gününe ait serum ve follikül sıvısı leptin estradiol ve progesteron düzeyleri ölçüldü. Follikül gelişimi, oosit olgunluğu ve fertilizasyon ile serum ve follikül leptin, estradiol ve progesteron düzeyleri arasında ilişki araştırıldı. BULGULAR: Cerrahpaşa Tüp Bebek Merkezinde GİFT uygulanan 30 olguda yaş ile leptin düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Yaş ile serum estradiolü arasında ters yönde, folliküler progesteron düzeyi arasında aynı yönde zayıf anlamlı bir ilişki bulundu. Vücut kitle indeksi ve ortalama cilt kalınlığı ile leptin düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Polikistik over görünümü olan grup ile normal over görünümü olan grup arasında vücut kitle indeksi ve ortalama cilt kalınlığı karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı. Serum leptinin follikül leptiniyle anlamlı olarak ilişkili olduğu bulundu. Follikül sayısı ile serum leptin düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Follikül leptin düzeyi ile follikül estradiol düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Gonadotropin tedavi süresi, HMG ampul sayısı ve endometrium kalınlığı ile folliküler leptin düzeyi arasında ilişki bulunamadı. Follikül leptin düzeyi ile ortalama follikül çapı arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Fertilizasyon ile leptin düzeyleri arasında ilişki bulunamadı. Polikistik over görünümü ( PKOG ) olan olgularla normal 36over görünümü ( NOG ) olan olgular arasında serum ve follikül leptin, estradiol düzeyleri arasında bir fark bulunamadı. SONUÇ: Follikül gelişimi, oosit olgunluğu ve fertilizasyon ile serum ve folliküler leptin düzeyleri arasında bir ilişki bulunamadı. Yardımlı üreme sikluslarının bu tür çalışmalar için uygun bir model olmadığı kanısına varıldı. 37
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: To investigate the relationship between leptin, follicle development and oocyte quality in both serum and follicle fluid in cases who were included in the assisted reproduction programme, and treated by the GIFT method. MATERIAL AND METHODS: 30 subjects who were candidates for the first time for the GIFT programme constituted the work group. In each subject who had ovulation induction with short protocol analogue and HMG. The developed follicle numbers and diameters, the duration of gonadotropin treatment, the dosage of gonadotropin used, the thickness of endometrium, the number of hyperstimulation syndrome, the degree of oocyte maturity, and fertilization of oocytes was recorded. Serum and follicle fluid leptin, estradiol and progesteron levels belonging to the day of the oocyte aspiration were measured. Whether there was a relationship between follicle development, oocyte maturity, fertilization and follicle leptin, estradiol and progesteron levels was investigated. RESULTS: There wasn't significant correlation between age and the leptin levels in the 30 subjects who had GIFT in“The Tube Baby”center of Cerrahpaşa. A negative correlation between age and serum estradiol and a weak significant positive correlation between age and follicular progesteron level was found. There was a significant correlation between Body Mass Index ( BMI), average skin fold and leptin levels. When BMI and average skin fold between“polycyctic-appearing ovaries”group and“normal- appearing ovaries”group was compared, a significant different could not be found. Serum leptin seemed to have a significant correlation with follicle leptin. A significant correlation could not be found between the number of follicles and serum leptin levels. Also, a significant correlation did not exist between follicular leptin level and follicular estradiol level. There was not a 38significant correlation between duration of the gonadotropin treatment, the number of HMG ampules, thickness of the endometrium and follicular leptin level, as well. There was not a significant correlation between follicular leptin level and mean follicle diameter. A correlation between follicle leptin level and fertilization could not be found. There was no difference between subjects who had polycystic-appearing ovaries and normal-appearing ovaries in serum and follicular leptin and estradiol level. CONCLUSION: A correlation between follicle development, oocyte maturity and serum and follicular leptin level was not found. It was decided that assisted reproduction cycles are not appropriate models for such research. 39