Azalmış over rezervi olan hastalarda chemerinin rolü ve IVF başarısına etkisi
The role of chemerin in patients with reduced ovarian reserve and its impact on İVF success
  1. Tez No: 736254
  2. Yazar: ASLIHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA KURDOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Over rezervi, kişinin üreme potansiyeli olarak tanımlanmakla birlikte, yaş, genetik ya da çevresel faktörler gibi birçok faktörden etkilenen kompleks bir olaydır. Azalmış over rezervi, menstrüasyon gören reprodüktif yaştaki bir kadının ovaryan stimülasyona kötü yanıt vermesi ya da kendi yaş grubundaki kadınlara göre fekundabilitesinin azalması olarak ifade edilebilir. Otoimmün aktiviteler ve proinflamatuar immün reaksiyonlar yumurtalık rezervini azaltabilir. Yapılan çalışmalarda foliküler olgunlaşmanın yetersizliği ile sitotoksik NK hücre sayısının artması arasında korelasyon bulunması, inflamasyonun over rezervini etkileyen mekanizmalardan biri olduğunu göstermiştir. Chemerin, bağışıklık sistemi regülasyonu, anjiogenez ve inflamasyon gibi çeşitli fizyolojik süreçlerin önemli bir düzenleyicisi olarak tanımlanan bir sitokindir. İnsanlarda beyaz yağ doku, karaciğer ve plasenta başta olmak üzere overlerde, akciğerlerde, iskelet kaslarında ve böbreklerde üretilmektedir. Yapılan çalışmalarda foliküler sıvıya salgılanan adipokinlerin otokrin ve parakrin sinyal yolu ile foliküler gelişim ve oosit olgunlaşmasında etkisi olduğu bulunmuştur. Bir adipokin olan Chemerinin over granüloza hücrelerinde, teka hücrelerinde ve oositlerde bulunan G proteine bağlı reseptörleri aracılığıyla etki ettiği bilinmektedir. Chemerinin oosit gelişimi üzerinde etkili olabileceği ve folliküllerdeki reseptörleri aracılığıyla İn Vitro Fetilizasyon (IVF) tedavisinin sonuçlarını etkileyebileceğine dair bulgular mevcuttur. Biz de bu çalışmamızda, over rezervi azalmış hastaların serum ve foliküler sıvısında chemerin düzeyini ve IVF sonuçları ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi bünyesinde bulunan Üremeye Yardımcı Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde In Vitro Fertilizasyon (IVF) tedavisi alan hastalar dahil edildi. Hastalar seçilirken Bologna Kriterleri esas alındı. Buna göre; İleri maternal yaş (40 yaş ve üstü) veya kötü over cevabı için herhangi bir risk faktörü (kemoterapi, radyoterapi, ovaryan cerrahi, vs.) varlığı, daha önceden yapılan konvansiyonel stimulasyon sonrası 3 ve daha az oosit elde edilmiş olması veya azalmış over rezerv testi varlığı (antral follikül sayısı
Özet (Çeviri)
Objective: Although ovarian reserve is defined as reproductive potential of a person, it is a complex event influenced by many factors such as age, genetic or environmental factors. Decreased ovarian reserve can be expressed as a poor response of a menstruating woman of reproductive age to ovarian stimulation or reduced fertility compared to women in her age group. Autoimmune activities and pro-inflammatory immune responses can reduce ovarian reserve. The correlation between insufficient follicle maturation and an increase in the number of cytotoxic NK cells in studies showed that inflammation is one of the mechanisms affecting ovarian reserve. Chemerin is a cytokine that has been identified as an important regulator of various physiological processes such as regulation of the immune system, angiogenesis and inflammation. It is produced in the ovaries, lungs, skeletal muscles and kidneys, particularly in white adipose tissue, the liver and the placenta of humans. Studies have shown that adipokines secreted into the follicular fluid have an impact on follicular development and oocyte maturation via autocrine and paracrine signaling pathways. Chemerin, an adipokine, is known to act through its G protein-coupled receptors in ovarian granulosa cells, theca cells, and oocytes. There is evidence demonstrating that chemerin can have an effect on oocyte development and influence the results of in vitro fertilization (IVF) treatment through its receptors in the follicles. In this study, we aim to investigate serum and follicular fluid chemerin levels in patients with reduced ovarian reserve and its relationship to IVF outcomes. Materials and Methods: Patients who received in vitro fertilization (IVF) treatment at the Assisted Reproduction Treatment and Training Center at Ankara Bilkent City Hospital were included in this study. The selection of the patients was based on the Bologna criteria. As a result; Advanced maternal age (40 years and over) or the presence of risk factors (chemotherapy, radiotherapy, ovarian surgery, etc.) for poor ovarian response, 3 or fewer oocytes obtained after prior conventional stimulation, or reduced ovarian reserve test At least two of the 3 diagnostic criteria, which were reported as the presence of antral follicles (number of antral follicles < 5-7 and/or AMH below 1.2 ng/mL) were characteristic of the study group. IVF patients with low ovarian reserve according to the Bologna criteria formed the study group and patients undergoing IVF for male factor, tubal factor or unexplained infertility formed the control group. Fifty patients from both groups were included in the study. Chemerin, AMH (Anti-Müllerian Hormone), FSH (Follicle Stimulating Hormone), LH (Luteinizing Hormone), E2 (Estradiol), Prolactin, Progesterone, TSH (Thyroid Stimulating Hormone) levels were measured. The procurement of the Chemerin Kit was fulfilled with BAP No. 2124 by applying for a scientific research project at the Yıldırım Beyazıt University of Ankara. Chemerin-Kit worked by Prof. DR. Özcan Erel and specialist Dr. Esma Andaç UZDOĞAN. The analyses were evaluated in 22 package programs from SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL). The study displays descriptive data as n and % values in categorical data and mean ± standard deviation values in continuous data. Chi-square analysis (Pearson's chi-square) was used to compare categorical variables between groups. The agreement of continuous variables with the normal distribution was evaluated by the Kolmogorov-Smirnov test. Student's t-test was used to compare paired groups. The ANCOVA test was performed to remove the effect of the age variable. Pearson's correlation test was used to examine the relationship between continuous variables. The level of statistical significance in the analyzes was accepted at p < 0.05. Results: A total of 100 patients, 50 studies and 50 controls, were included in the study.