Deneysel hipotiroidinin ovaryum follikülleri üzerine etkisi
Evoluation of effect of experimental hypothyroidism on ovarian follicles
  1. Tez No: 915749
  2. Yazar: FATMA BETÜL SİLİNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hipotiroidi, tiroid hormonlarının (T4 ve T3) yetersiz üretimi sonucu vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına neden olan bir durumdur. Üreme sağlığını etkileyerek menstrüel siklus ve fertiliteyi bozabilir, tekrarlayan gebelik kayıplarına yol açabilir. Hayvan çalışmalarında, hipotiroidinin follikül olgunlaşmasını engellediği ve ovaryum fonksiyonlarını bozduğu gözlemlenmiştir. Epidermal büyüme faktörü (EGF), hücre büyümesi ve farklılaşmasında önemli rol oynayan bir polipeptittir; epidermal büyüme faktör reseptörü (EGFR) ise EGF'nin bağlandığı reseptördür. Tiroid hormonları, EGF ve EGFR seviyelerini etkileyebilir ve hipotiroidi, EGFR seviyelerinde azalmaya neden olabilir. EGF, granüloza hücrelerinin büyümesini ve follikül gelişimini destekler, oosit olgunlaşması ve yumurtlama için gereklidir. Bu çalışmanın amacı, yetişkin sıçanlarda indüklenen hipotiroidinin ovaryum follikülleri üzerindeki etkilerini ve hipotiroidi indüklenmiş ovaryum folliküllerinde EGFR etkisini incelemektir. Çalışmamızda 18 adet Wistar dişi sıçan kullanılmıştır. Rastgele seçilen ve içme suyuna 30 gün boyunca 10 mg/kg metimazol eklenen 10 adet sıçan hipotiroidi grubunu, geri kalan 8 adet sıçan kontrol grubunu oluşturmuştur. Metimazol ile indüklenmiş deneysel hipotiroidinin ovaryum üzerine biyokimyasal, histopatolojik ve mRNA ekspresyonu değişimi açısından etkileri araştırılmıştır. Metimazol verilen sıçanların serum T3 seviyesinde anlamlı derecede azalma olduğu gözlendi. Hipotiroidi grubundaki sıçanların ortalama vücut ve ovaryum ağırlıkları, primer, sekonder ve tersiyer folliküllerde anlamlı derecede azalma olduğu tespit edildi. İmmünohistokimyasal olarak EGFR ekspresyonunun da hipotiroidi grubu sıçanlarda azaldığı görüldü. GZ-PZR analizi sonucunda kontrol grubuna göre metimazol grubu Sıçanların HB-EGF, EGFR, GPER1 ve ESR1 gen ekspresyonu artarken, RAF1 ekspresyonlarının azaldığı gözlendi. Metimazol sıçan ovaryum folliküler gelişimi ve oosit kalitesinde ciddi bozulmalara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is a condition caused by the insufficient production of thyroid hormones (T4 and T3), leading to the slowing down of bodily functions. It can affect reproductive health by disrupting the menstrual cycle and fertility, and may result in recurrent pregnancy losses. Animal studies have shown that hypothyroidism inhibits follicular maturation and impairs ovarian function. Epidermal growth factor (EGF) is a polypeptide that plays a crucial role in cell growth and differentiation, while the EGF receptor (EGFR) is the receptor to which EGF binds. Thyroid hormones can influence EGF and EGFR levels, and hypothyroidism may lead to a reduction in EGFR levels. EGF supports the growth of granulosa cells and follicular development, and is essential for oocyte maturation and ovulation. The aim of this study is to investigate the effects of induced hypothyroidism on ovarian follicles and the impact of EGFR in hypothyroid- induced ovarian follicles in adult rats. In this study, 18 female Wistar rats were used. Ten rats, randomly selected, were assigned to the hypothyroidism group, receiving 10 mg/kg of methimazole in their drinking water for 30 days, while the remaining 8 rats constituted the control group. The effects of methimazole on the rats were evaluated biochemically in blood serum, histologically in ovarian tissue, and through immünohistochemical and GZ-PZR analyses. A decrease in serum T3 levels was observed in the hypothyroidism group. Significant reductions in the average body and ovarian weights, as well as in the number of primary, secondary, and tertiary follicles, were detected in the hypothyroidism group rats. Immunohistochemical analysis also revealed a decrease in EGFR expression in the hypothyroidism group. GZ-PZR analysis showed that while HB-EGF, EGFR, GPER1, and ESR1 gene expressions increased in the hypothyroidism group compared to the control group, RAF1 expression decreased. Methimazole leads to significant impairments in ovarian follicular development and oocyte quality in rats.