24-28. gebelik haftalarında uygulanan açlık kan şekeri/açlık insülini oranının gestasyonel diabet tanısındaki yeri
Diagnostic value of fasting blood glucosel fasting insuline ratio was performed during 24th-28th weeks of gestation
- Tez No: 115150
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
52 VII ÖZET Gestasyonel diabet ilk kez gebelikte ortaya konan ve herhangi bir derecede olabilen glukoz intoleransı olarak tanımlanır. Tüm gebeliklerin yaklaşık % 7' sinde gestasyonel diabet ilişkili komplikasyonlar izlenmektedir. Bununla birlikte gestasyonel diabet için en iyi tarama ve tam testi arayışı halen devam etmektedir. Amaç: Açlık Kan Şekeri/Açlık İnsülin oranının, geastasyonel diabet tanısında 100 g glukoz ile yapılan OGTT' ye alternatif bir tam testi olup olmadığım ortaya koymak. Ayrıca ADA ve ACOG tarafından önerilen seçici tarama yöntemi uygun bir yaklaşım olup olmadığım belirlemektir. Materyal ve metod: İki aşamalı standart tarama prosedürü uygulanmadan önce toplam 229 hastadan açlık kan şekerinin, açlık irısülinine oranının ortaya konması için kan örnekleri alınarak bu oran hesaplandı. Anne yaşı, gebelik öncesi vücut kitle indeksi ve aile öyküsü diğer değişkenlerdi. Tarama testi için eşik değer ROC ile belirlendi. Sonuçlar: Ortalama anne yaşı, 26,79 ± 5,22, ortalama vücut kitle indeksi 23,73 kg/m2, ortalama açlık kan glukoz değeri, 80,12 ± 11,48 mg/dl, açlık insülini, 12,0 ± 9,28 mIU/ml idi. Glukoz yükleme testi pozitif olan 53 olguya OGTT uygulandı. NDDG tarafından tanımlanan kriterlere göre bu gruptan 18 gebeye gestasyonel diabet tanısı kondu. Açlık kan şekerinin, açlık insülinine oram için eşik değer ROC a göre, % 67 sensivite ve % 88 spesifite ile 4,87 olarak kabul edildi. Bu eşik değere göre 25 olgu 4,87 değerinin altında idi. 12 gestasyonel diabetlide eşik değer 4,87' nin altındadır53 Tartışma: Açlık kan şekerinin, açlık insülinine oranı düşük sensivite değeri nedeni ile tatminkar bir tanı testi olmaktan uzaktır. Kesin bir yargıya varılabilmesi için daha geniş bir hasta grubunda, tüm olgulara OGTT uygulanarak yapılması gereken çalışmalara ihtiyaç vardır. Gebe yaşı, gebelik öncesi vücut kitle indeksi, ailede diabet öyküsü gibi çeşitli kriterlerden yararlanılarak yapılan selektif tarama Türk gebe popülasyonu için alternatif bir yaklaşım olabilir.
Özet (Çeviri)
54 vın SUMMARY Gestational diabetes mellitus is defined as carbonhydrate intolerance of variable severity, with onset or first recognation during pregnancy. Approximately 7 % of pregnancies are complicated by gestational diabetes. Despite 30 years of research, lack of consensus remains regarding nearly all aspects of gestational diabetes mellitus- screening methods, diagnostic criteria and management Objective: To evaluate whether measuring fasting blood glucose to fasting insuline ratio is a diagnostic procedure for gestational diabetes mellitus and examine the effectiveness of selective screening program could be performed by ACOG and ADA criterias were defined. Study Design: 229 pregnant women were screened for fasting blood glucose and fasting insuline concentrations before underwent a standardized two step screening program. Fasting blood glucose to fasting insuline ratio was calculated. Maternal age, body mass index before pregnancy, family history are other variables. ROC curve was used to determine the best cutt-of values for screening with fasting blood glucose to fasting insuline ratio. Results: Mean maternal age was 26,79±5,22, body mass index was 23,73 kg/m2. The mean fasting blood glucose concentration was 80,12 ± 1 1,48 mg per deciliter, fasting insuline level was 12,0 ± 9,28 mlU per mililiter. OGTT was performed to 53 patients whose glucose challenge tests were positive. Gestational diabetes was diagnosed in 18 of 53 patients according to NDDG criteria. Threshold level for fasting blood glucose to fasting insuline ratio55 was determined by ROC curve was 4,87. This level yielded sensivity of 67 % and specifity of 88 %. According to this threshold 25 patients with fasting blood glucose to fasting insuline ratio was below 4,87 that were accepted positive. 12 of gestational diabetes have fasting blood glucose to fasting insuline ratio below this threshold. Conclusion: Measuring fasting blood glucose to fasting insuline ratio as an alternative diagnostic test is far from satisfactory due to low sensivity. For precise decision, we need further studies including larger number of patients and glucose tolerance test must be performed all. Selective screening for gestational diabetes by several criteria such as maternal age, pregravid body mass index, family history for diabetes may be an alternative approach for Turkish population.