Lokal anestezi altında kronik kasık ağrısı olan hastaların mikrolaparaskopi ile laparaskopik bulgularının kasık ağrısı olmayan tüp ligasyonu isteği olan veya infertil hastaların laparaskopi bulguları ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 115149
  2. Yazar: ORHAN ÖZDİLLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT KADANALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
II ÖZET Kronik kasık ağrısı olan 41 hastada ve kasık ağrısı olmayan 22 infertil veya tüp ligasyonu isteyen hastalarda bilinçli sedasyon ile lokal anestezi altında pelvik haritalama işlemi yapılarak, kronik kasık ağrısında pelvik haritalama işleminin rolü araştırıldı. Mikrolaparoskopide 3 mm'lik laparaskopik reusable cihazlar kullanıldı. Aletlerin steilizasyonda etilen oksit kullanıldı. İnfertil hastalarda pelvik haritalama işlemi sonrasında serviksten metilen mavisi verilerek tubal pasaj değerlendirildi. Tüp ligasyonu isteyen hastalarda ise işlem sonrası 5 mm'lik laparoskopik bipolar forceps ve makas ile tüpligasyonu yapıldı. Her iki gurupta hastaların ağrı skorları, yaş gravidite ve bilinçli sedasyonda kullanılan narkotik aneljezik fentanil ve anksiyolotik midazolom dozu karşılaştırıldı. KPA'lı grupla kontrol grubu arasında gebelik sayısında anlamlı fark bulunamamasına rağmen,ağrı skoru, yaş ve bilinçli sedasyonda kullanılan narkotik aneljezik fentanil ve anksiyolotik midazolom dozunda istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. Kontrol gurubunda tüm hastalarda işlem basan ile uygulanırken KPA'lı hastaların % 92'sinde işlem başarılı olarak uygulanmıştr. Bu da literatürdeki % 88 oranı ile benzeşmektedir. Literatürde konvansiyonel laparaskopi yapılan KPA' lı hastalarda patoloji bulunmama oranı % 35 iken, bizim çalışmamızda bilinçli sedasyon altında mikrolaparaskopik pelvik haritalama ile bu oran % 26 gibi daha düşük bir oranda bulunulmuştur. Sonuç olarak bilinçli sedasyon ile lokal anestezi altında pelvik haritalama işlemi kronik kasık ağrısı olan hastalarda tanı ve gerektiğinde tedavi için uygulanabilir bir yöntemdir. Lokal anestezi altında mikrolaparaskopi ile infertilite tanısında ve tüp ligasyonu gibi küçük cerrahi işlemlerde de basan ile uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The aim of this study was to determine the role of pelvic mapping on chronic pelvic pain by making pelvic mapping under local anesthesia by using conscious sedation in 41 patients with chronic pelvic pain and in 22 patients who are infertile or requested a tubal ligation. Reusable laparoscopic devices with 3 mm were used for microlaparoscopy and ethylene oxide was used for device sterilization. After making pelvic mapping in infertile patients, tubal patency was evaluated by giving methilen blue from cervix. Tubal ligation was done by using 5 mm bipolar forceps and scissors. Pain scores, age, gravidty and narcotic analgezic fentanly and anksiolitic midazolom used in conscious sedation were compared in both groups. Though there were no statisticallly significant difference for gravidty between normal and chronic pelvic pain patients, there were statisticallly significant difference between pain score, age, and fentanly and midazolom doses in both groups. While the process was applied sucsessfully in the entire control group, the success rate was 92 % in the chronic pelvic pain group. This result shows similarity with 88% success rate in the literature. Although the ratio of the absence of pathologic signs is 35% in the literature, we found the same ratio as 26% under conscious sedation by using microlaparoscopic pelvic mapping with chronic pelvic pain patients. In conclusion, pelvic mapping procedure can be applied with chronic pelvic pain patients under local anesthesia for diagnosis and if necessary also for treatment. Furthermore, it can also be used for infertility diagnosis and for a simple surgery procedure such as a tubal ligation.