Riskli yenidoğanlarda Vojta metodu ve nörogelişimsel tedavinin gelişim sürecine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effect of Vojta therapy and neurodevelopmental treatment (NDT) in improving motor and reflex development in high risk infants
- Tez No: 115197
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Çalışma İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde Aralık 2000 - Mayıs 2002 tarihleri arasında yürütüldü. Çocuk Nörolojisi Polikliniğinde Kliegman kriterlerine göre“riskli yenidoğan”olarak tanımlanan 0 - 6 ay arası, 72'si erkek, 38'i kız olmak üzere toplam 110 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Tedaviye başlama yaşları ortalama 2,62±1,64 ay (0,4-7 ay), tedavi süreleri ise ortalama 10,51±3,13 ay (6-17 ay) idi. Olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı; 1. grup Vojta metodu, 2. grup NDT ile tedavi edildi. Olguların gelişimlerini değerlendirmek için Griffith gelişim skalası ve Milani-Comparetti motor tarama testi kullanıldı. Bu testler, olgular tedaviye alınmadan ve tedavi sonrası olmak üzere iki kez tekrarlandı. Tüm bebeklerin nörokinezyolojik muayene ve test sonuçlarına göre bulundukları gelişim basamakları belirlenerek tedavi programları çizildi. Randomize seçilen gruplar arasındaki fark olup olmadığını araştırmak için her iki grubun yaşları, tedavi süreleri, Griffith gelişim skalası ve Milani- Comparetti motor tarama testi ön değerlendirmeleri Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Grupların tedaviden yararlanma düzeylerini görmek için Vojta ve NDT gruplarında ayrı ayrı tedavi öncesi ve tedavi sonrası Griffith gelişim skalası ve Milani-Comparetti motor tarama testi değerleri Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı. Birinci ve ikinci gruplarda tedavi yöntemlerinin gelişim üzerine etkilerinin karşılaştırması ise yine Mann-Whitney U testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study was carried out in İstanbul Medical Faculty, Department of Pediatrics, Division of Child Neurology. The purpose of this study was to compare the effect of Vojta therapy and neurodevelopmental treatment (NDT) in improving motor and refleks development in high-risk infants. Between December 2000 - May 2002 110 high-risk infants who ranged in age from 0,4 to 6 months (mean 2,62±1,64 months) were randomly placed in two groups. They underwent physicaltherapy between 6-17 months (mean 10,51±3,13 months). The first group treated by Vojta method encompassed 55 patient, and the second group treated by NDT included 55 cases. Each group were asssessed before and after treatment using the Griffiths Mental Scale and Milani-Comparetti Motor Development Screening Test. Mann-Whitney U test was used to compare the ages, treatment periods and the Griffiths Mental Scale and the Milani-Comparetti Motor Developmental Screening Test results of the two groups. Wilcoxon tests were to compare the Griffiths Mental Scale and the Milani-Comparetti Motor Developmental Screening Test results of each groups before and after the treatment. The two groups were comparable in age of the patient, therapy period, and the pretreatment scores of Griffith Mental Scale and the Milani- Comparetti Motor Developmental Screening Test. There was no statistically significant improvement of the Griffith Mental Scale scores after the treatment period. A statistical significant improvement was observed in the area of motor and refleks development tested by the Milani-Comparetti Motor Developmental Screening Test. Early Vojta method and NDT were efffective in promoting developmental motor and refleks progress. Both treatment methods was not efficacious in personal / social development, speech / hearing, eye - hand coordination, performance. 42