Riskli yenidoğanlarda nöromotor gelişimin bayley infant gelişim skalası, alberta infant motor skalası ve milani-comparetti motor gelişim tarama testi ile değerlendirilmesi ve sonuçlarının karşılaştırılması
Bayley scales of infant development-II, alberta infant motor scale and milani-comparetti motor development screening test in high risk infant
  1. Tez No: 124469
  2. Yazar: ZEYNEP HOŞBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı polikliniğinde Mayıs 2002 - Mayıs 2003 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmanın amacı; riskli yenidoğanlarda nöromotor gelişimi BSID- II, AIMS ve MCMTT ile değerlendirerek, testler arasındaki ilişki ve uyumu belirlemek ve en uygun olan testi rutin kullanıma sokmaktı. Çalışmaya yaşamı etkileyecek düzeyde görme ve işitme kusuru olmayan, Kliegman kriterlerine (32) göre riskli yenidoğan olarak izlenen 0-6 ay arasındaki 109 bebek alındı. Çalışmaya alınan her olguya BSID-II, AIMS, MCMTT uygulandı. BSID-II motor skalasının saf skorları ile AIMS toplam skorları pearson's bağıntı katsayısı (r) ile karşılaştırıldı. BSID-II ile AIMS, BSID-II ile MCMTT ve AlMSile MCMTT arasındaki uyum ise Kohen'in kappa ölçümü ile karşılaştırıldı, istatistikler SPSS 10.0 ile Windows ortamında yapıldı. BSID-II'nin motor skalasının saf skoru ile AIMS toplam skoru arasında çok yüksek derecede korelasyon olduğu görüldü (r=0,92). Test sonuçlarının uyumu karşılaştırıldığında ise; BSID-II ile AIMS arasında iyi (k=0,35), BSID-II ile MCMTT arasında zayıf (k=0,11) ve AIMS ile MCMTT arasında orta derecede (k=0,16) uyum olduğu saptandı. Çalışmamızın sonucunda BSID-II testinin riskli bebeklerin nöromotor gelişimi hakkında daha ayrıntılı bilgi verdiği için seçilmiş olgularda kullanılabileceğini ancak test süresinin uzun olması nedeniyle rutin olarak kullanımının zor olduğunu, BSID-II ile iyi ilişki ve uyum gösteren AlMS'nin ise itemlerinin kolay ve uygulama süresinin kısa olması nedeniyle motor açıdan değerlendirilmesi istenen bebeklerde rutin muayene ile birlikte kullanılabileceğini düşünmekteyiz. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted at istanbul Faculty of Medicine, Department of Paediatrics, Division of Child Neurology between May 2002-May 2003, and was undertaken to investigate neuromotor development of high risk infants by using Bayley scales of infant development-ll (BSID-II), Alberta infant motor scale (AIMS) and Milani - Comparetti motor development screening test (MCMTT). The aim of the study was to determine feasibility and correlation between these tests, and choose the best test for routine usage. Onehundred nine infants aged between 0-6 months without evident visual and auditory loss, diagnosed as high risk infant according to Kliegman's criteria were included to the study. BSID-II, AIMS, MCMTT were applied to all of the cases. Pearson's correlation coefficient ( r ) between the raw scores of BSID-II motor scale and the total scores AIMS was calculated. High degree statistical significance was found between these tests (r=0,92). Between BSID-II and AIMS, BSID-II and MCMTT, AIMS and MCMTT accordance was calculated by Kohen's kappa statistics. Accordance was well between BSDI-II and AIMS (k=0,35), mild between BSDI-II and MCMTT (k=0,11), and moderate between AIMS and MCMTT (k=0,16). Statistical analysis was done by using SPSS for Windows. In conclusion, we suggest that although BSDI-II gives detailed information on psychomotor development of infants, it is difficult to use in routine evaluation of high-risk infants because it requires long time. AIMS, which shows good correlation with BDSI-II is quick and easy to administer and may be used as a neuromotor screening test. 51