Tekrarlayan vizingli çocuklarda serum selenyum düzeyleri
Serum selenium levels in children with recurrent wheezy
  1. Tez No: 115234
  2. Yazar: CAN NACİ KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ADALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tekrarlayan vizingli çocuklarda serum selenyum düzeyleri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Allerji ve Astma Ünitesi Uzmanlık Tezi, Ankara, 2002. Bronşial astma'nın sıklığı son 20-30 yıldan beri artmaktadır. Bu artışın, çevresel faktörlerin hızla değişmesinden kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmalarda astma gelişimine etkili olacak bir çok risk faktörü tanımlanmıştır. Astma gelişimi üzerinde etkili olduğu düşünülen ve önemi gittikçe artan faktörlerden birinin de antioksidanlar olduğu ileri sürülmektedir. Bu antioksidanlardan biri de glutatyon peroksidaz yapısında yer alan selenyumdur. Yapılan kısıtlı sayıdaki çalışmalarda bu antioksidan elementin astma patogenezi üzerine etkisinin olduğu ileri sürülmüştür. Ayrıca selenyum eksikliğinde, özellikle RNA viruslarına karşı konağın immün yanıtında olumsuz değişikliklerin de olduğu ve virüsün genomunda mutasyonların meydana geldiği gösterilmiştir. Bu bulgulara dayanarak respiratuvar virus enfeksiyonlarının neden olduğu çocukluk çağındaki tekrarlayan vizingli çocuklarda selenyum düzeyi çalışıldı. Çalışmaya ortalama yaşı 25.14±1.54 ay olan 61 vizingli çocuk, kontrol grubuna ise, ortalama yaşları 22.2±1.51 ay olan 63 sağlıklı çocuk alındı. Çalışma ve kontrol grubunda atopik hastalık ya da ailede hastalık öyküsü yoktu. Çalışma grubundaki hastaların hepsi asemptomatik dönemdeydi ve enfeksiyon bulgusu yoktu.
Özet (Çeviri)
Serum selenium levels in children with recurrent wheezy. Hacettepe University Faculty of Medicine, Pediatric Allergy Thesis, Ankara, 2002. Bronchial asthma prevalence has been rising in the last 2-3 decades. Rapidly changing environmental factors are suggested to be the causes of this increase. Antioxidants are suggested to be important in asthma pathogenesis, and their importance is gradually increasing. Selenium is one of the antioxidants, which takes part in the structure of glutathion peroxidase enzyme. Although there are few studies, selenium is suggested to be a factor acting on asthma pathogenesis in these studies. In addition, when selenium deficiency exits, the immune response of the host especially against RNA viruses is adversely affected. We determined the selenium levels in children who had wheezing due to respiratory virus infections. 61 children with a mean age 25.14±1.54 months are included in the study. Control group consisted of 63 healthy children with a mean age 22.20±1.51 months. None of the children in each group had atopic disease or a family history of atopy. All the children in the groups were asymptomatic at the time of the study.