Çocukluk yaş grubu kanserlerinde tedavi sonrası görülen ikincil kanser gelişimi; otuz yıllık deneyim
  1. Tez No: 115233
  2. Yazar: KUDRET ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER BÜYÜKPAMUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Ünitemizde kaydı yapılıp takip edilen hastalar ikincil malignansi açısından incelendi. 1971-2000 yılları arasında toplam 5859 dosyanın ünitemiz arşivinde kayıtlı olduğu saptandı. 1555 exitus olan vaka analizden çıkarıldı. Son durumları hakkında yorum yapılamayan 128 hasta ve takip süreleri 0 olan 5 hasta değerlendirmeye dahil edilmedi. En düşük izlem süresi 36 ay olan 1511 vaka ayrı bir grup olarak değerlendirmeye alındı. Bu hastalar takip süreleri 36 ayın üzerinde olup, malignite sebebi ile aldıkları tedavilerini ancak tamamlayabilme olanağı bulmuş ve ikincil malignite için yeterli süre geçen hastalar olarak kabul edilerek, ayrı bir grup olarak araştırmaya alındı. Yapılan inceleme ile 26 vakada ikincil bir malignitenin görülmüş olduğu saptandı. En sıklıkla görülen ikincil malignitenin osteosarkom altı vaka ile (%22.2) ve ikinci sıklıkla görülen tanının ise akut lenfoblastik lösemi üç vaka ile (%11.1) olduğu görüldü. İkincil malignite gelişen hastaların primer tanıları açısından bakıldığında ilk iki sırada beş vaka ile Hodgkin lenfoma (%14.8), ve üç vaka ile akut lenfoblastik lösemi (%11,1) grubu hastalar yer aldı. Grubumuzda ikincil malignitelerin gelişmesi için geçen sürenin ortalama olarak 117 ay (ortanca 119 ay) olduğu hesaplandı. Ayrıca çalışmada malignite sebebi ile tedavi edilen hastaların 17'sinde bening tümörlerin geliştiği saptandı. Bulgular çocukluk çağında malignite tanısı ile tedavi edilen hastaların uzun yıllar takip edilmesinin gerekliliğini vurgulaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: As the cure rate for childhood malignancies increases, management of second malignancies is getting important. In this study we determined the incidence and risk factors for the second malignancy. Patients and Methods: Total of 5859 children were diagnosed and treated for childhood cancers at our department 1511 (%36) patients were identified as long-term survivors and follow up period for more than 36 months, to be getting eligible for analyze. Results: Twenty-six second malignant neoplasms have been documented within the patient population. The most common second malignancy seen was osteosarcoma, which developed in 6 patients (22.2%) followed by 3 ALL patient (11.1%). The most common primary malignancy was Hodgkin's disease in 5 (14.8%) patients followed by ALL in 3 patients (11.1%). The mean interval period from initial diagnosis to the time of second malignancies develop was determined as 117 months (median 119 months). Also 17 benign lesions were detected that were developed after treatment for childhood cancer. Conclusion: The findings of the present study confirm the need for lifelong follow-up of pediatric cancer survivors.