Akut lösemilerde NOR proteinlerinin önemi
Importance of NOR proteins in acute leukemia
- Tez No: 115244
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN PATIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 568
Özet
ÖZET Malign hastalıkların bir çoğunda hücre proliferasyonu ile prognoz arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Son yıllarda tümör patolojisinde gümüş boyama hücre proliferasyon belirleyicisi olarak sıklıkla kullanılmaktadır Bu çalışmada, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalında tanı alan ve takip edilen 23 akut lösemili vakada, tanıda ve remisyondan sonraki üçer aylık sürelerde gümüş boyama yöntemi kullanılarak NOR alanının çekirdek alanına oranı ve NOR sayısı hesaplandı. Vakaların başlangıç NOR alanının çekirdek alanına oram ve NOR sayısı değerleri, remisyonun değerlerine göre yüksek bulundu. Vakaların takiplerinde üç vakada NOR alanın çekirdek alanına oranı ve NOR sayıları değerlerinde, remisy ondaki değerlerine göre belirgin yükselme gözlendi. Bu üç vakada kemik iliği relapsı tespit edildi. Lösemi tipleri arasında NOR değerleri açısından fark bulunamadı. Bu durum literatür bilgileri ile uyumlu olmayıp çalışmamızdaki AML'li vakaların sayısal azlığına bağlı olduğu düşünüldü. Prognostik risk 56faktörlerinden başlangıç beyaz küre sayısı 10000/mm3"ün üzerinde olan vakaların. lOOOO/mm 'ün altında olan vakalara göre başlangıç NOR değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu. İki yaş altı ve dokuz yaş üzerindeki vakalarda başlangıç NOR alanının çekirdek alanına oranı iki-dokuz yaş arası vakalara göre yüksek bulunurken NOR sayıları arasında fark bulunamadı. Vakaların başlangıç NOR alanının çekirdek alanına oranlarının başlangıç NOR sayılarına göre takip süresince daha yavaş azaldığı, buna rağmen NOR sayısındaki azalmanın belirgin olduğu fark edildi. Ancak literatürde böyle bir bilgiye rastlanılmadı. Altı vakanın takibinde NOR alanın çekirdek alanına oranında yükselme saptandı. Bu değişikliğin idame tedavisine geçiş dönemine rastlamış olması, çoklu kemoterapötik ilaçlarla baskılanmış proliferatif aktivitenin az da olsa artması sonucu olabileceği düşünüldü. Ölen vakaların başlangıç NOR alanının çekirdek alanına oranı, yaşayan vakaların değerlerine göre daha yüksek bulundu. Sonuç olarak, NOR boyama yöntemi hücrelerin proliferatif aktivitesinin değerlendirilmesinde hızlı, kolay, objektif ve ucuz bir yöntem olup lösemili vakaların takibinde relapsların erken yakalanmasında kolaylık sağlayabilir. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship has been revealed between the proliferation of cell and prognosis in malign diseases. Silver-stain has often been for indicating the proliferation of the malignant cells during recent years. In this study, the proportion of NOR area to core area and NOR values of 23 patients have been determined by using silver-stain method during the diagnosis and three months interval after remission at the Department of Pediatric Hematology in University of Erciyes. In our study, the proportion of NOR area to core area and NOR value were significantly higher than which were in remission period. In three cases, at the follow up period when compared with the remission there has been significantly increase observed in the proportion of NOR area to core area and NOR values and later bone marrow relapse has been showed in these cases. There was no difference between the types of leukemia and NOR values in our study. This result was not suggested with the data and the reason might be due to a few number of AML cases in our study group. The cases that WBC > 10000/mm3 were found to have significantly higher beginning 58value of NOR than the cases that WBC