CYP1A1, CYP2D6, CYP2E1, GSTT1 ve GSTM1 gen polimorfizmlerinin akut lösemi etiyolojisindeki rollerinin saptanması
Possible roles of CYP1A1, CYP2D6, CYP2E1, GSTT1 and GSTM1 gene polymorphisms in acute leukemia etiology
- Tez No: 132348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
6. ÖZET Lösemiler diğer kanser tiplerinden farklı olarak çok nadir şekilde ailevi karakter göstermekte ve bu da lösemi gelişiminde tek gen defektinden çok multifaktöryel- gen/çevre ilişkisi- olduğunu düşündürmektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda iyonize radyasyon, benzen ve kanser kemoterapisi gibi etkenlerin kısıtlı sayıdaki lösemi hastalarının etiyolojisinde yer aldığı gösterilmiştir. Ancak bilinen az sayıdaki risk faktörü, ve genetik değişimler tüm lösemi olgularının çok az bir kısmının etiyolojisini açıklayabilmektedir Yapılan moleküler epidemiyolojik çalışmalar sonucu çeşitli detoksifikasyon enzimleri (faz I ve faz II) ile spesifik kanser türleri (akciğer kanseri, kolon, mide, meme, over, safra kesesi kanserleri) arasında ilişkiler gösterilmiştir. Bu çalışmada karaciğer detoksifikasyon enzimlerinden sitokromp450 -faz I-CYP1A1, CYP2D6 ve CYP2E1 ve glutatyon S-transferaz -fez II-GSTT1 ve GSTMİ gen polimorfizmlerinin pediatrik (n=248) ve yetişkin (n=92) akut lösemilerin etiyolojisindeki rolleri Türkiye/İstanbul populasyonu açısından incelemiştir. PCR-RFLP yöntemi kullanılarak yapılan genotipleme sonucu, pediatrik ve yetişkin akut lösemi guruplarında GSTT1“null”, CYP2D6 *4, CYP1A1*2A ve CYP2E1*6 allelik varyantları ile kontrol gurubu karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır, CYP2D6*3 varyantı akut lösemi hasta gurubu (n=337, %3), kontrol gurubu (n=140, %7) ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (i>
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Humans show variability in their ability to detoxify environmental toxicants. That can explain inter-individual differences in leukemia risk as a result of exogenous exposures. Environmental carcinogens like benzene, ionizing radiation and cytotoxic therapy account for a minority of accepted causes of acute leukemia. Its occurrence has been linked to some genetic susceptibility, environmental exposures, and maternal and paternal characteristics. Several studies have reported associations between detoxification enzyme variants and altered risk of variety of cancers, including those of the lung, bladder, gastrointestinal tract, skin, cervix, and breast. Despite much investigation, little is known about leukomogenesis. We investigated the association between the polymorphisms of GSTT1, GSTM1, CYP1A1, CYP2D6 and CYP2E1 genes and the risk of acute leukemia (AL). 248 pediatric, 92 adult AL patient and healthy controls were genotyped by using a PCR and PCR/RFLP method. No association was observed between. CYP2D6*4 (30% vs 31.5% p=0.44), CYP2E1*6 (22 % vsl6 % p=0.12), and CYP1A1*2A (32% vs 23%, p=0.05) polymorphisms and ALL patients versus healthy controls. CYP2D6*3 variant was observed less common in acute leukemia patients (n=337, %3) compared with controls (n-140, %7). GSTM1 null allele was observed more common in acute leukemia patients (n=328, 61.0%) compared with controls (n=200, 47.0%). CYP2E1*5 mutant allele was observed more common in acute leukemia group (n=279, 14.7%) compared with controls (n=152, 4%). Our results suggests that CYP2D6*3 variant allele may be protective for developing acute leukemia (PO.01 OR 0.1 %95CI 0.04-0.7). Also GSTM1 null genotype (PO.002, OR 1.7 95% CI 1.2-2.5) and CYP2E1*5 variant allele (PO.001, OR 4.1 95% CI 1.7- 10.1) may be risk factors for pediatric ALL. 89