Balon anjioplasti uygulanan native koarktasyonlu olgularda klinik gidiş, komplikasyonlar ve rekoarktasyon kriterlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical follow-up, complications and risk factors for recoarctation after balloon angioplasty in the patients with native coarctation
- Tez No: 115248
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
IV ÖZET G Kafalı, Balon Anjiyoplasti Uygulanan Native Koarktasyonlu Olgularda Klinik Gidiş, Komplikasyonlar ve Rekoarktasyon Kriterlerinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Kardiyoloji Ünitesi Uzmanlık Tezi, Ankara. Çalışmamızda, balon anjiyoplasti yapılan 81 native koarktasyonlu olguda anevrizma ve rekoarktasyon nedenlerini gözden geçirmeyi amaçladık. Anjiyoplasti öncesi ve sonrası hemodinamik ve anjiyografik veriler erken başarılı ve başarısız olgularla, başarılı izlem ve reintervention olguları arasında karşılaştırıldı. Aortun elastik özelliklerinin (stretch, gain ve recoil), aortik segmentlerin hipoplazisinin (Z değerleri), patent duktus arteriozus bulunmasının ve koarktasyon şeklinin erken başarısızlık ve reintervention için risk faktörü olup olmadıkları araştırıldı. Ayrıca balon anjiyoplasti sonrası 6 ay-5 yıl süreyle izlenmiş olan 31 olguya kateter anjiyografı yapılarak anevrizma gelişimi ve bundan sorumlu olabilecek faktörler gözden geçirildi. Balon anjiyoplasti yapılmış 81 native koarktasyonlu olgunun 56' sı (%69) erkek, 25' i (%31) kızdı. Olguların balon anjiyoplasti yapıldığı sıradaki yaşı 2,5 ± 3,5 yıl (ortalama + SD), ağırlığı 11,4 ± 10 kg idi. Onüç olguda (% 16) transvers ark ve isthmusu tutan uzun segment koarktasyon (tubüler hipoplazi), 68 olguda (% 84) diskret tipte koarktasyon saptandı. Yanlız 19 olguda izole aort koarktasyonu bulunurken, 62 (% 76,5) olguda ek lezyonlar ve diğer konjenital kalp hastalıkları mevcuttu. Balon anjiyoplasti sonrası görülen erken komplikasyonlar; femoral arter trombozisi (% 1), geçici nabız zayıflığı (% 1) ve balon rüptürü (% 1) idi. Dört olgu ilk 3 ayda, 1 olgu 6. aydan sonra olmak üzere 5 eksitus (% 6) oldu. Balon anjiyoplasti sonrası 66 (% 81) olguda işlem başarılı (işlem sonrası gradiyent
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT Kafalı G, Evaluation of Clinical Follow-up, Complications and Risk Factors for Recoarctation after balloon angioplasty in the Patients with Native coarctation, Hacettepe University Faculty of Medicine, Pediatric Cardiology Unit Thesis, Ankara. This study sought to evaluate the risk factors for aneurysm and recoarctation after balloon dilatation in 81 infants and children with native coarctation. We compared hemodinamic and angiographic data before and after angioplasty for both early failure and reintervention. Also, we evaluted the role of the biophysical properties (stretch, gain and recoil) of the coarcted segment, angiographic measurements (Z values) of preangioplasty aortic segments, presence of a patent ductus arteriosus and tubular hypoplasia in the early failure and reintervention. Follow-up catheterization and aortography were performed in 31 patients aged 6 months to 5 years after angioplasty for aneurysm formation and risk factors. Eighty-one infant and children (56 boys, 25 girls) underwent transcatheter treatment of native coarctation. The patient age at procedure was 2,5 ± 3,5 years (mean ± SD), weight was 11,4 ± 10 kg. Sixty-eight patients (84 %) had discrete coarctation and 13 patients had tubular hypoplasia. Only 19 patients had isolated coarctation, 62 patients (76,5) had associated cardiac lesions. Acute complications due to angioplasty were femoral thrombosis (1%), temporary decreased femoral pulses (1%) and balloon rupture (1%). There were 5 mortality (6 %) within 2 to 7 months. Balloon angioplasty was successful in 66 patients (81 %) (postangioplasty peak-to-peak systolic gradient