Kalp ameliyatı olan çocuklarını ameliyat sonrası ilk kez görecek olan annelere yoğun bakım ortamı ve çocuğun görünümü ile ilgili yapılan eğitimin anksiyetelerini azaltmadaki etkisi
Mothers education about the environment of an intensive care unit and the physical appearance of their children having undergone a heart operation when first seen in the post operative period, and its effect on reducing their anxiety
  1. Tez No: 115247
  2. Yazar: BİRSEN MUTLU (DÖNMEZ)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Araştırma, kalp ameliyatı olan çocuklarını yoğun bakım ünitesinde iken ilk kez görecek olan annelerin anksiyetelerinin azaltılmasında eğitimin etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlandı. Araştırma verileri, İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü Pediatri servisine Mart-Aralık 2000 tarihleri arasında kalp ameliyatı için yatan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 60 çocuğun annesinden elde edildi. Annelerin 30'u kontrol, 30'u vaka grubuna alındı. Veri toplama aracı olarak çocuk ve aileyi tanıtıcı özelliklerin yer aldığı sorulardan oluşan“Tanıtıcı Bilgi Formu ”ve Spielberger ve arkadaşları tarafından geliştirilen Necla öner ve Le Compte tarafından Türkçe'ye çevrilerek uyarlanan“Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri ( State Trait Anxiety Inventory) ”kullanıldı. Veriler bilgisayar ortamında eşleştirilmiş gruplarda student t testi, chi square testi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılarak değerlendirildi. Araştırma grubunu oluşturan vaka ve kontrol grupları; çocuğa ait tanıtıcı özellikler, aileye ait tanıtıcı özellikler, anne yaş ortalaması ve anne anksiyetesini arttırabilecek faktörler açısından karşılaştırıldı. Aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı, grupların benzer olduğu görüldü. Annelerin anksiyetelerini azaltmak amacı ile; vaka grubu annelere ameliyattan 2-3 gün önce, kontrol grubu annelere ise ameliyat sonrası çocuğun görünümüne ilişkin görsel materyal kullanılarak araştırmacı tarafından eğitim yapıldı ve hazırlanan eğitim kitapçığı verildi. Vaka grubu annelerin ameliyat öncesi ve sonrası durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamaları arasındaki fark ameliyat sonrası azalma lebine istatistiksel olarak anlamlı idi (t = 3.04, p = 0.005 ; t = 2.74, p = 0.01). 47Kontrol grubu annelerin ameliyat öncesi ve sonrası durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamaları karşılaştırıldı. Ancak aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak, kalp ameliyatı olan çocukların annelerine, ameliyattan 2-3 önce, her bir anne ile yüz yüze görüşülerek yoğun bakım ortamı, çocuğun ameliyattan sonraki görünümü, çocuğa takılı olan aletler ile ilgili konularda şekil ve resim kullanılarak eğitim yapılması ve bu bilgileri içeren eğitim kitapçığının verilmesinin annelerin anksiyete düzeylerinin azaltılmasında etkili olduğu belirlendi. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental survey is aimed at determining the effect of education in reducing the level of anxiety experienced by mothers who will see their children having undergone a heart operation for the first time while in the intensive care unit. The data of the survey were obtained from the mothers of 60 children. The mothers, whose children were admitted to the Paediatric service of the Cardiology Institute, Istanbul University between March-December 2000, all volunteered to participate in the study. These volunteers were divided into two groups of equal numbers: 30 of them formed the control group and the rest were included in the case group. The data were collected by means of the following two instruments: a questionnaire aimed at finding about the introductory features of the child and his/her family, and the State Trait Anxiety Inventory developed by Spielberger et al. and translated and adapted to Turkish by Necla Öner and Le Compte. The analysis of the data was made on the computer by means of the chi square test, the student t test in matched groups and t test in independent groups. Introductory features of children and his/her family, mean age of mothers and factors likely to increase their anxiety levels were the comparisons made in the control and case groups. It was discovered that the groups did not have any statistically significant differences, but were similar. In order to reduce their anxiety, 2-3 days prior to the operation the mothers forming the case group were educated by the researcher in how their children would look like in the post operative period. However, the education of the control group was given following the operation. Visual material was used in both the groups, and each participant was given a copy of the educational booklet prepared by the researcher. 49The mean state and trait anxiety scores of the control group in the pre- and post operative period were compared; however, the differences were not statistically significant. In conclusion, it was determined that it helped reduce the anxiety of the mothers whose children had undergone a heart operation if each of them was personally interviewed 2-3 days prior to the operation, given a booklet and educated by making use of sketches and pictures about the appearance of a child in the post-operative period, various equipment to be attached to them and the intensive care environment. 50