Kabakulak meningoensefaliti ve kızamık-kabakulak-kızamıkçık (MMR) aşısının maliyet etkinliği
The effectivenes cost of illness the meningoencephalities and vaccination of measles-mumps-rubella (MMR)
  1. Tez No: 115255
  2. Yazar: AYFER AÇIKGÖZ (ÖCAL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE PEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
1.0ZET Çocukluk çağındaki kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi viral enfeksiyonlardan korunmanın en iyi ve en ucuz yolu aşılamadır. MMR (Kızamık- Kabakulak-Kızamıkçık) aşısı, ülkemizde halen isteğe bağlı ve ücret karşılığı yapılmaktadır. Araştırmamız; MMR/M (/Mumps) aşısı uygulanmayan ve kabakulak enfeksiyonuna bağlı kabakulak meningoensefalit komplikasyonu nedeniyle hastaneye yatırılan çocukların tedavi maliyeti ile, Sağlık Bakanlığı'nın MMR aşısını rutin aşı programına alması durumunda getireceği maliyetin saptanması ve tedavi maliyeti ile aşı maliyetinin karşılaştırılması amacıyla planlanmış, analitik bir çalışmadır. Araştırmamız; Eskişehir İli'nde, bir üniversite hastanesinin Pediatri Enfeksiyon Servisi'nde, gerekli izinler alındıktan sonra yapılmıştır. Çalışma retrospektif ve prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Kesitsel bir çalışmadır. Retrospektif çalışma 01.01.2000-01.05.2001, prospektif çalışma 01.05.2001-01.01.2002 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma evrenini Pediatri Enfeksiyon Servisi'nde yatan çocuklar, örneklemi ise, tam sayım örnekleme yöntemiyle belirlenen 32 çocuk oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Tedavi Maliyet Formu”ile,“Aşılama Maliyet Formu”kullanılmıştır. Tedavi Maliyet Formu, maliyete ilişkin bilgiler ile çocuğun tanıtıcı özellikleri, eğitimine ilişkin bulguları ve prognozunu da içermektedir. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzde dağılımı ve ki-kare fisher test yöntemi kullanılmıştır.Çalışma bulgularına göre, olguların çoğunluğunun 6-10 yaş arası ve erkek olduğu, %91'inin hastalığı okul döneminde geçirdiği belirlenmiştir. Okula devamsızlık süresi ortalama 11.8 öğretim günüdür.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The best and the cheapest way of protection from viral infections like MMR (Measles-Mumps-Rubella) is vaccination. In our country vaccination is still made by desire and it costs a price. Our study is an analytic study made to compare the treatment cost of hospitalized children due to mumps complicated by meningoencephalitis who were not vaccinated by MMR/M (Mumps) and the cost of routine MMR vaccination. Our study is performed in Pediatric Infectious Diseases Department of a University Hospital in Eskişehir city after necessary permissions were taken. The study is retrospectively and prospectively performed. Retrospective study was made between 01.01.2000-01.05.2001 and prospective study was made between 01.05.2001-01.01.2002. The research universe was hospitalised children at Paediatric Infectious Diseases Department and sample was 32 children determined by sample method. To collect the data,“Treatment Cost From”and“Vaccination Cost Form”were used. The Treatment Cost Form included information about cost, the descriptive properties of the child, data of his or her education and his/her prognosis. In the evaluation of the data, the percentage variation and chi-square test of program SPSS for windows were used. According to the study findings, the majority of the cases were between 6-10 years of age and were male, 91% of the cases were infected at schoolage. The average school inconstant time was 11.8 school days. The average hospitalization period was 6.4 days. As hospitalization period prolongs, the treatment cost is increased. Average treatment cost per person is 298.178.188 TL, vaccination cost 9.472.675 TL. The ratio of treatment cost and vaccination cost is 32.5/1. This means that, 32 children could be vaccinated with 1 child's treatment cost. As a result, the children under risk of mumps and its complications like meningoencephalitis should be vaccinated. We recommend that MMR vaccination should be included is our country's routine vaccination program and further cost/benefit analysis studies should be performed. 4