Konservelik yabancı kökenli sarı renkli ve düz boyunlu yazlık kabak çeşitlerinin Tokat yöresine adaptasyonu
  1. Tez No: 8363
  2. Yazar: M.BUKET SÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
- 35 - ÖZET Konserve tüketiminin artması, konserve sanayinin gelişmesi, sofralık ve endüstri sebzeleri arasında farklılıklar olması ve kabağın konserve sanayinde önem li yer işgal etmesi konserve yapmaya uygun kabak çeşit lerinin bulunması zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Gıda endüstrisinde özellikle konserve yapımında işleme esnasında parçalanmadığı için sarı etli kabak lar uygundur. Sarı renkli yazlık kabaklar üzerinde Türkiye'de araştırma yapılmamış olmasına rağmen yurt dışında çok sayıda çalışma vardır. Hatta hormon deneme si, herbisitlere toleranslılık ve bu kabakların çeşit li özellikleri hakkında bol miktarda araştırmaya rast lamak mümkündür. Ayrıca tohum firmaları ıslah yoluyla her yıl bol miktarda çeşit ortaya çıkarmaktadırlar. Sarı renkli düz boyunlu kabakların mekanik anlamda ota masyon olarak doğranmalarını kolaylaştıracağından düz boyunlu olanlar konserveciliğe daha uygun olmaktadır. Denemede 8 kabak çeşidi kullanılmış, ekim 1 Ni san 1989'da yapılmıştır. Deneme 3 tekerrürlü tesadüf blokları deneme terdibindedir. Denemede önce fide ye tiştirilmiş sonra bunlar deneme alanına dikilmiştir. Deneme süresince renk, verim ve diğer özellikler üze rinde gözlemler yapılmıştır. Deneme sonuçlarına göre Türkiye'de yazlık kabak olarak kullanılan Sakız Kabağı ndan daha verimli ola rak Butterstick Hybrid, Blendic ve G-oldfinger çeşitle ri saptanmıştır. Ayrıca Early Prolofic Straightneck çe şidi verimli olmamakla birlikte hibrid çeşitlerin bulun madığı yerde standart çeşit olarak tavsiye edilebilir görülmektedir. Öte yandan bu deneme sadece 1 Nisan 1989 ekimini içermektedir. Konserve endüstrisinde kampanya süresi nin önemli bir özellik olması dikkate alındığında deği şik ekim zamanlarının denenmesinde yarar vardır.
Özet (Çeviri)
- 36 - SUMMARY Squash is an important vegetable in processing industry. The summer squash type suitable for canning has yellow colour. There isn't yet any research on the subject in Turkey. The atraightneck squashes are easy to cut. For this reason these squash types are inves tigated in this trial. Eight cultivars are used in this experiment. The names of cultivars are Sakız (local Turkish variety), Butterstick Hybrid, Early Prolofic Straightneck, Bur pee Golden Zucchini, Gold Rush Hybrid, Lemondrop L., Blondie »Goldfinger. Date of sowing is first April 1989. The trial designed in randomized complete block with three rep lications. In experiment young plants were grown first and then they were transplanted. During trial the ob servations are made on colour, yield and other parti cularities. According to the results of trial Butterstick Hybrid, Blondie, Goldfinger cultivars are find out mo re productive than variety Sakız. On the other hand the variety Early Prolofic Straigtneck is less produc tive than other varieties. This cultivar is a standard variety. There fore it is recommended where hybrid va rieties don't exist.