Sportif aerobik cimnastik sporcularında antropometrik ölçümler ve esneklik arasındaki ilişkiler
The Relationship between antrophometrics measuring and flexibility on sports aerobic gymnastics athletes
  1. Tez No: 115273
  2. Yazar: CENAB TÜRKERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEHİCE DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sportif Aerobik Cimnastik Sporcularında Antropometrik Ölçümler Ve Esneklik Arasındaki İlişkiler Bu çalışmanın amacı sportif aerobik cimnastik sporcularında antropometrik ölçümler ve esneklik arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Milli takım aday kadrosunu oluşturan 14 erkek, 10 bayan sportif aerobik sporcusu (yaş: 23.5±3.48 yıl, spor yılı: 13.1±3.21 yıl, boy: 166.4±5.63 cm, VA: 62.4±7.60 kg) bu çalışmaya katıldı. Bu çalışma da deneklerin gövde ve alt ekstremite uzunluk, genişlik, çevre ve esneklik ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçüm sonuçlarının analizi için SPSS 10.0 paket programı kullanıldı. Sonuçlar aritmetik ortalama, ± standart sapma olarak verildi. Nonparametrik Mann Whitney U testi, Spearman R korelasyon testi ve stepwise multiple regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Antrophometrics Measuring And Flexibility On Sports Aerobic Gymnastics Athletes The purpose of this study was investigation of relationship between antrophometric measuring and flexibility on sports aerobic gymnastics athletes. 14 male and 10 female sports aerobic athletes who were in national team candidate, (age: 23.5±3.48 years: age of sports: 13.1±3.21 years, height: 166.4±5.63 cm, weight: 62.4±7.60 kg) were voluntary participated to this study. In this study, length, girth, breadth and flexibility measurement of the trunk and lower extremity were performed. For data analysis SPSS 10.0 packet program was used. Arithmetic means and standard deviations, Mann Whitney U, Spearman R and stepwise multiple regression analysis were calculated.