Mücadele sporları ve güzel sanatlarla uğraşan polis koleji öğrencilerinin fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
A Research on physical and physiological features of police college students who are interested in fine art and fighting sport training
  1. Tez No: 115283
  2. Yazar: ZEHRA SELÇUK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4854
Özet
72 ÖZET Bu çalışmanın amacı 15-16 yaş grubu polis kolejinde öğrenim gören aktif olarak spor yapan ve spor yapmayan erkek öğrencilerin bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerini karşılaştırarak, sporun fiziksel ve fizyolojik özellikler üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Araştırmaya toplam 99 öğrenci katılmıştır. Her grupta 32 kişi olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Judo ve karate sporlarını aktif olarak yapan ve güzel sanatlar bölümünded olup hiç spor yapmayan öğrenciler çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırmaya katılan gruplar fiziksel özellikleri ile performansı tezleri sonuçlarına göre karşılaştırılmışlardır. Grupların yaş, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçüm ortalamalar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. İstirahat kalp atım sayıları, sistolik ve diastolik kan basıncı ortalamaları karatecilerde ve judoculardan spor yapmayanlara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Çabuk kuvvet ve dayanıklılık özelliklerini test eden barfiks, paralelde dip, sınav ve mekik ölçümleri karşılaştırıldığında en iyi derecelerin judo grubunda, en kötü derecelerin de spor yapmayan grupta olduğu gözlenmiş ve ortalamalar arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.73 Maksimal kuvvete yönelik pençe ve bacak kuvveti ölçümlerinde yine en iyi değerler judo grubunda, en kötü değerler de spor yapmayanlarda bulunmuştur. Ortalamalar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Durarak uzun atlama, dikey sıçrama, esneklik ve el reaksiyon testi sonuçlan da sporcu gruplarda sedenterlere göre daha iyi bulunmuştur. Gruplar arası yapılan karşılaştırmalarda anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Deri altı yağ kalınlık ölçümleri değerlendirildiğinde judocular ve spor yapmayanların bicep, triceps ve göğüs bölgelerinin ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuş subscapula ve bacak bölgelerinde gruplar arası yapılan karşılaştırmalarda anlamlı sonuçlar tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
75 ABSTRACT The purpose of this study, is to compare certain physical and psychological characteristics of male students within 15-16 age group as ones attending at Police Collage and engaging in performing active sports and as ones not engaged in sports and to determine the effects made by sports on their physical and physiological characteristics. To the research, total of 99 students participated. Three groups, each group containing 32 persons, were formed. Students performing judo and karate sports actively and students of fine arts section not engaging in sports at all were the ones who voluntarily participated in the study. The groups participated in the research were compared according to their physical characteristics and performance test results. There was no significant difference determined among the groups with respect to their averages about age, height and body weight measures. Resting, number of heart beat, systolic and diastolic blood pressure in averages were determined to be lower in karate and judo practitioners as compared to ones that do not engage in sports. When the measures used in testing the quick power and endurance characteristics as taken from fixed bar, parallel dip, push up and shuttle practices76 were compared, it was observed that, the best degrees (points) were made in judo group and the worst degrees in the group who did not engaged in sports and the difference among the averages were found to be significant from the angle of statistics. In measurements of the whole hand (claw) and leg strengths as ones directed to maximal strength, again, the best values were determined to be in the judo practicing group and the worst values in the group who did not engage in sports. It is determined that the difference between the averages is significant from the angle of statistics. Long jump by stopping, vertical jump, flexibility and hand reaction test results too were determined to be better in group engaging in sports according to sedentary. In comparisons made among the groups, significant results were determined. When below the skin fat thickness measures are compared, the difference of averages of biceps, triceps and chest region, about the judo practitioners and the ones in the non sporting group, are found to be significant, from the angle of statistics and significant results are determined in comparisons made among the groups for subscapula and leg regions. Whole hand strength and maximal leg strength assessments ended in recording the best whole hand strength in judo and karate practitioners; the judo77 practitioners and the ones in the non sporting group; the karate practitioners and the ones in the non sporting group.