Nesli tükenmekte olan hayvanlar üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis of endangered animals
- Tez No: 952228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ŞAHİNDOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Evren birbirine bağlı, birbirini olumlu ve olumsuz şekilde etkileme gücüne sahip ilişkiler ağından oluşmaktadır. Bu ilişkiler ağının en güçlü örneklerinden biri canlı ve cansız nesnelere ev sahipliği yapan doğa ve insan arasında meydana gelmektedir. İnsanın, evren üzerinde var olduğu ilk zamanlarda zayıf ve savunmasız bir konuma sahip olduğu için dahil olduğu doğanın kurallarını benimsemiş, onu taklit etmiş ve zaman içinde elde ettiği bilgi birikimi sayesinde doğaya karşı üstünlük mücadelesine girmiştir. Bu mücadele karşısında doğanın geri dönülmez bir şekilde tahribata uğradığı fark edilmeye başlandığında çevreci anlayışların çeşitli kampanyalar, kamu spotları, bilimsel çalışmalar gibi etkinliklerle konuya dikkat çekmeye çalışmıştır. Bu bağlamda doğa ve insan ilişkisinde“insan merkezli çevre anlayışı”ve“doğa merkezli çevre anlayışı”üzerine tartışmalar uzun yıllar sürmüş ve en önemli sonuç, insan ve doğa arasında bir“denge”kurulması gerektiği üzerine olmuştur. Bu dengeyi kurmak için insan doğadan yararlanırken; onu yok etmeden, geri dönülmesi zor tahribatlara yol açmadan ve süreklilik anlayışı ile hareket etmelidir. Doğanın dengesini koruyabilmek için bilim ve sanatın iş birliği içerisinde olması bir gereksinim olmaktadır. Dolayısıyla bunu başarma için çok disiplinli anlayışlarla hareket etmeye gereksinim duyulmaktadır. Buradan hareketle bilimsel ve teknik gelişmeler başta olmak üzere toplum bilimleri ve sanatın yol gösterici olduğu söylenebilir. Nesli tükenmekte olan hayvanlara yönelik sanatsal bir perspektifle ele alınan konunun amacı, gelecek nesillere doğayı korumanın önemine yönelik bakış açısı kazandırılmak istenmesidir. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından yapılan eserlere yer verilmektedir. Bu çizimlere ek olarak tez konusuna katkı sağlayabilmek adına seçilmiş bazı yabancı ressamlar tarafından yapılmış olan 11 adet çizime de yer verilerek farklı zamanlarda yapılan çizimlerin incelemesi yapılacaktır. Araştırma kapsamında araştırmacının 28 adet çizimi bulunurken kalan 13 adet yabancı ressamlar tarafından çizilmiş görselleştirmelerdir. Buna göre araştırma kapsamında toplam 41 adet çizim örneği tez kapsamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The universe is composed of an intricate web of interconnected relationships, each capable of influencing the other in both positive and negative ways. One of the most significant examples of this network is the relationship between natüre which encompasses both living and non-living entities and humanity. In the early stages of human existence, humans found themselves in a fragile and vulnerable state. Consequently, they adapted to nature's rules, imitated its mechanisms, and eventually, through accumulated knowledge, embarked on a struggle to assert dominance over it. As the detrimental and often irreversible consequences of this struggle became increasingly apparent, various environmentalist movements began to draw attention to the issue through campaigns, public service announcements, and scientific research. Within this discourse, the debate between anthropocentric and ecocentric environmental approaches has persisted for years. The most significant conclusion reached is the necessity of establishing a sustainable balance between humans and the natural world. In maintaining this balance, it is essential that humans benefit from nature without destroying it, causing irreversible damage, or acting without regard for sustainability. To protect the equilibrium of nature, a collaborative effort between science and art is increasingly seen as essential. Achieving this goal requires multidisciplinary approaches that integrate scientific, technical, social, and artistic perspectives. In addition to the researcher's own works, the study also includes 11 drawings by various foreign artists, selected to contribute to the thesis topic and allow for the examination of illustrations created in different periods. Within the scope of the research, there are 28 drawings by the researcher, while the remaining 13 visual representations were created by foreign artists. Accordingly, the thesis comprises a total of 41 drawing samples, all of which are analyzed as part of the study.