12 yaş grubundaki okullu çocukların eurofit test bataryası ile fiziksel uygunluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the physical fitness levels of 12 years old children with the battery of eurofit
  1. Tez No: 115291
  2. Yazar: MUSTAFA LOĞOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
6.0ZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2002 Mustafa LOĞOĞLU Danışman Yrd. Doç. Dr. Hasan AKKUŞ 12 Yaş Grubu Çocukların Eurofit Test Bataryası İle Fiziksel Uygunluklarının Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı 12 yaş grubunda ilköğretim okullarında okuyan öğrencilerin fiziksel uygunluk seviyelerini belirlemektir. 2001 güz döneminde Konya ili A.Hazım Uluşahin İlköğretim okulunda eğitim gören 32 erkek 26 bayan toplam 58 öğrenci test edildi. Yaş, boy, ağırlık, skinfold ölçümleri, (biceps, triceps, subscapula, subrailiac, baldır) pençe kuvveti, bacak kuvveti, sırt kuvveti, otur eriş, durarak uzun atlama, mekik, bükülü kol barfiks, dikey sıçrama, 20m mekik koşusu ve disklere vuruş testini kapsayan toplam 1 8 parametre ölçüldü. Sonuçlar çalışmadaki deneklerin boy ağırlık ve vücut yağ oranlarının yabancı normlardan biraz daha düşük seviyede olduğunu göstermiştir. Fonksiyonel olarak, sadece flamingo denge testi esneklik ve bükülü kol barfiks testlerinde denekler yabancılardan daha iyi performans göstermiştir. Diğer parametreler açısından farklılıklara rastlanmamıştır. 35
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Health Science Institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS / KONYA-2002 Mustafa LO?O?LU Advisor Assos. Prof. Hasan AKKUŞ Evaluation of the Physical Fitness levels of 12 years old children with the Battery of Eurofit In this study, it was aimed to determine the levels of physical fitness levels of twelve years old students that study in the primary schools. 32 male and 26 female, total 58 students served as subjects in A.Hazım Uluşahin İlköğretim Okulu (primary school) in Konya. Total 18 parameters including age weight, height, skinfold measurements,back and leg strength, hand grip strength, flexibilty, vetical and horizantal jump, 20m shuttle running, hit the disk test, horizantal bar with twisted arm test had been tested and measured. The test results showed that the in this age, the weight and the percent body fat of the group had lower results than the foreigner's norms. Functionary the students at the test group showed more performing than the foreigners by the test of the flamingo balance test, flexibility and twisted arm test on the horizontal bar. There are no differences between the other parameters. 36