Kombine antrenmanların 12-14 yaş grubu erkek basketbolcuların bazı teknik ve kondisyonel özelliklerinin gelişimine etkisinin incelenmesi
An Investigation of the effect of combined trainings on development of some technical and conditional parameters of basketball players aged 12-14
- Tez No: 142047
- Danışmanlar: PROF. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma; Ankara Üniversitesi Küçük Erkek Basketbol Takımı' n da ve Ulaştırma Bakanlığı Spor Kulübü Basketbol Okulu' n da düzenli olarak spor yapan 12-14 yaş grubu 34 gönüllü, erkek basketbolcu üzerinde yapılmıştır. Denekler rassal olarak 17' şer kişilik deney ve kontrol gruplarına ayrılmışlardır. Daha sonra her iki grubunda istirahat kalp atım sayıları, sistolik - diastolik kan basınçları, aerobik - anaerobik kapasiteleri, bazı teknik özellikleri ve Eurofit test bataryası kullanılarak bazı parametreleri üzerinde ölçümler alınmıştır. Aynı ölçümler deney grubuna uygulanan 8 haftalık kombine antrenman programı sonrasında da tekrarlanmış ve kombine antrenmanların bu parametreler üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu 8 haftalık süreçte kontrol grubunu oluşturan denekler ise, ek bir antrenman programına tabi tutulmamış, günlük sportif yaşantılarına devam etmişlerdir. İstatistiksel analizler için SPSS 8.0 istatistik paket programı kullanılmış ve değerlerin aritmetik ortalaması, standart sapması, standart hatası (SH) ve ranjı tespit edilmiştir. Gruplar arası farklılıklar t - testi ile 0.01 ve 0.05 anlamlılık düzeyinde sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted on 34 volunteeer male basketball players doing sports regularly at the junior male basketball team of Ankara University and Basketball school of ministery of trasportation sport club. The subjects have been divided randomly into two groups, experimental and control. Later m both groups heart pumping frequency while resting, sistolik and diastolik blood pressure, aerobic and anaerobic capacities, have been evaluated by using some technical properties and Eurofit test battery.The same measurements have been repeated after an 8week combined training programme and the effects of the combined training programme on these parameters.The subjects constituting the control group in this 8 week period have not been exposed to extra training programme and continued their daily sports lives. SPSS 8.0 package programme has been used for the statistical analysis and the aritmethical average, standard deviation, standard fault and range have been found out. The differences between the groups has been evaluated to be 0.01 and 0.05 significance level by t- test.