Türkiye 1.Liglerinde mücadele eden futbol, hentbol ve voleybol takımlarının (bayan ve erkek) başarı motivasyonu farklılıkları ve sportif tecrübe dağılımlarının başarı motivasyonlarına etkisi
The Difference of achievement motivation of the footballers, handballers and volleyballers (women-man) maintaining sports life in the first leaque of Turkey and the effect of the distribution of the sportive experience on achievement motivation
  1. Tez No: 115304
  2. Yazar: SEVDA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 13107
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı“Türkiye 1. Liglerinde spor yaşantılarına devam eden (bayan-erkek) futbolcu, hentbolcü ve voleybolcuların başarı motivasyon ları farklılıkları ile sportif tecrübe dağılımlarının başarı motivasyonlarına etkisi”konusu belirlemektedir. Bu çalışmada ve toplama tekniği olarak“anket survey”tekniği kullanıl mıştır. Deneklerin görüşleri anket yoluyla belirlenmiştir. Kullanılan anket 40 soruluk“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”ve 14 soruluk“Kişisel Bilgi Formu”ndan oluşmaktadır. Anket, futbol, hentbol ve voleybol branşlarında spor yaşantılarına devam eden 150 bayan ve 150 erkek sporcuya uygulan mıştır. Veri analizlerinde SPSS 8.0 paket programı kullanılmıştır. Hesaplama larda Oneway Anova, Post Hoc Tests (Tukey-B) ve Pearson Correlation (Pe arson Korelasyonu) kullanılmış ve anlamlılık düzeyi alt ölçekler için.05, sportif tecrübe farklılıkları için.01 kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; - Bayan sporcular arasında güç gösterme güdüsü açısından anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. - Bayan sporcular arasında başarıya yaklaşma güdüsü bakımından.000 düzeyinde anlamlı bir sonuca ulaşılmıştır. Bu farklılık bayan fut bolculardan kaynaklanmaktadır. - Bayan futbol, hentbol ve voleybolcularda başarısızlıktan kaçınma güdüsü alt ölçeğinde.000 düzeyinde bir anlamlılığa rastlanmıştır. Ulaşılan bu farklılık bayan voleybolculardan kaynaklanmaktadır. - Erkek sporcular arasında başarıya yaklaşma güdüsü açısından.004 düzeyinde bir anlamlılık bulunmuştur, bu anlamlı sonuç erkek futbol culardan kaynaklanmaktadır. - Erkek sporcular arasında başarısızlıktan kaçınma güdüsü açısından.021 düzeyinde anlamlı bir sonuca ulaşılmış ve bu anlamlılığın erkek hentbolcü ve voleybolculardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. - Bayan sporcular arasında sportif tecrübe bakımından en düşük orta lamaya sahip olanlar bayan futbolculardır. - Erkek sporcular arasında sportif tecrübe bakımından en yüksek orta lamaya sahip olan erkek futbolcular iken en düşük ortalama voley bolculara aittir. - Bayan ve erkek sporcuların sportif tecrübe oranları başarı motivas yonlarını pozitif yönde etkilemektedir. Yapılan çalışmaya göre Türkiye 1. Liglerinde mücadele eden (bayan ve erkek) futbolcu, hentbolcü ve voleybolcuların başarı motivasyonu açısından anlamlı farklılıklara ulaşılırken, sportif tecrübe oranlarının başarı motivasyon larına pozitif bir etki yaptığı tespit edilmiştir. Elde ettiğimiz bu sonucu sportif tecrübe açısından destekleyen birçok çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to asses the effects of difference of achi evement motivation and dispersion of sports experiment of footballers, hand- ballers and volleyballers (man-woman) who are attanding sports life at first le ague of Turkey. At this study“inquing survey”technique was used for datum addition technique. Opinions of subjects were assesed with inquirg. The inguirg takes form,“measure of achievement motivation special for sports”has 40 question and“personal information form”has 14 question. The inquirg was applied to 150 women and 150 men are still footballer, handballer and volleyballer, SPSS 8.0 packet program was used for datum analysis. Oneway Anova, Post Hoc Tests (Turkey-B) and Pearson Correlation were used for meaning ful level lower seales,.01 was used for sports experiment. According the re sults of the study; * There is no meaningful result about incentive of shawing power bet ween woman athlets. * A meaningfull result was fount about incentive of approaching to success between woman athlets at.000 level. This difference sour ces from women footballer. * A meaningful results was found about incentive of avoidence from unsuccess lower scales between woman footballer, handballer andvolleyballer at.000 level. This difference sources from woman vol- leyballers. * A meaningful result was found about incetive of approaching to suc cess between man athlets at.004 level. This meaningful result sour ces from footballers. * A meaningful result was found about incetive of avoidance from un- success between man athlets at.021 level and this meaningful re sult sources from handballers and volleyballers. * Woman footballers have least average about sports experiment bet ween woman athlets. * Between man athlets, footballers have the highest average about sports experiment and volleyballers have least average. * Sports experiment of man and voman athlets influence positive their achievement motivation. According the study, the meaningful difference were found about achre- vement motivation and average of sports experiment make positive influence- ment at achievement motivation between footballers, handballers and volley ballers (man-woman) struggle at first league of Turkey. Lofs of studies, support the results of our study, were made. IV