Türkiye'deki ve dünya'daki elit cimnastikçilerin sosyo-ekonomik analizi
  1. Tez No: 115305
  2. Yazar: SEVİM FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TAYFUN AMMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 7137
Özet
1.ÖZET Türkiye'de ve dünyadaki elit cimnastikçilerin sosyo-ekonomik özelliklerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, 16. Uluslararası Boğaziçi Turnuvasına katılmış olan 23 ülkeden 69 örnek sporcuya uygulanmış ve ortaya çıkan bulgular değerlendirilmiştir. Bu sporcular, uluslarını milli düzeyde diğer ülkelere karşı temsil etmelerinden, branşında kendi ülkesinin en iyi sporcusu ve alanının uzmanı olarak seçilip yarışma platformuna gelmelerinden dolayı“elit sporcu”olarak kabul edilmişlerdir. Araştırma grubundaki sporcuların aile, yakın çevre, okul çevresi, eğitim ve gelir durumları spora başlamalarına ve devam etmelerine neden olan iç ve dış etkenlerin olumlu ve olumsuz etkileri anket tekniği ile belirlenmiştir. Sonuç olarak; sporcuların genelde orta gelir düzeyine sahip ailelere mensup oldukları görülmüştür. Sporcuların başarıya ulaşmalarında, çevrenin ve medyanın doğrudan etkili olmadığı, sporcunun ailesinin yönlendirmesi ve eğitim seviyelerinin yüksek olmasının seçicilikte etkili bir kriter oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sporcuların bulunduktan çevrede tesislerin yakın ve yeterli sayıda olması cimnastik sporuna duyulan ilgi ve talebin artmasına etkili olduğu görülmüştür. Sporcuların eğitim hayatları ile sportif yaşantıları arasında paralellik bulunmakta ve başarıyı beraberinde getirdiği belirlenmiştir. Spor yapmış ailelerin çocuklarını bilinçli olarak spora yönlendirdikleri ve küçük yaşlarda spora başlayanların daha başarılı olduktan görülmüştür. Daha önce yapılan araştırmaların ortaya koymuş olduğu, 4 ile 7 yaşlan arasında cimnastiğe başlayanların elit düzeye ulaşmaları durumu, çalışmamızda da doğrulanmıştır. Şehirleşmiş ve sosyo-ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerde spora yönelimin erken yaşlarda olduğu ve alt tabakaya mensup kişilerin de elit sporu yaptıktan görülmüştür. Elit düzeyde sporun, sporcuların eğitim hayatlarına olumlu etkiler sağladığı ve basanları neticesinde bir çoğunun eğitim bursu kazandıktan belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The study of which aim was to determine the socioeconomic features of the elite gymnasts in Turkey and also in the world was applied to 69 gymnasts from 23 different countries who took part in the 16 th. International Bosphorus Tournament and data was evaluated. The gymnasts were accepted as the elite gymnasts because they represented their countries against others in the national level end competed as the best athletes of their own countries. A questionnaire was used to determine the family, environment, school environment, education level and income level of the subjects, negative and positive effects of the outer and inferior factors which caused them to choose sport and continue taking part in it. As a result, it has been found that the subjects mostly had families whose incomes were averaje. Also it has been determined that the environment and media did not directly affect gymnasts to be succesfull but family guiding and high education level affected selectiveness. In addition, it has been found that there was a relationsship between educational lives and sportive lives of the gymnasts and they affected succes, and the families who were active in sport orientated their children to sport and those who begen sport early becama more succesfull. The recent studies put forward that the gymnasts ayed between 4 and 7 became elite gymnasts. Our study confirmed the that situation. It has been seenthat in socioeconomically developed countries, early eyes were important to begin sport and the gymnasts who had low-inome families could become alite gymnasts. It has been determined that elite level sport povided positive effects to the gymnasts education lives and most of then won scholorship because of their success.