2 hafta süre ile uygulanan E vitamini yüklemesinin anaerobik eşik noktasının gelişimine olan etkisi
Effects of 2 weeks vitamin E supplamentation to the point of anaerobic threshold
  1. Tez No: 115311
  2. Yazar: YILMAZ UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. R. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET 2 HAFTA SÜRE İLE UYGULANAN E VİTAMİNİ YÜKLEMESİNİN ANAEROBİK EŞİK NOKTASININ GELİŞİMİNE OLAN ETKİSİ Uçan, Yılmaz Yüksek Lisans, Antrenörlük Eğitimi Tez Danışmanı: Prof. Dr. Gül TİRYAKİ SÖNMEZ Temmuz - 2002, 88 sayfa Bu çalışmanın amacı, 2 hafta süre ile uygulanan 400 mg/gün E vitamininin anaerobik eşik (AE) noktasına olan etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada yaş ortalamaları 21 + 1.2 yıl olan gönüllü 30 erkek beden eğitimi bölümü öğrencisi denek olarak kullanılmıştır. AE testi Conconi yöntemine göre True 750 S.O.F.T. System marka koşu bandı ve Polar kalp atım cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Deneklerin AE noktasında iken el parmak uçlarından alınan kan örnekleri Accusport laktat analizörü ile analiz edilerek Conconi Testi ile belirlenen AE noktasındaki laktik asit değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF 2 WEEKS VITAMIN E SUPPLEMENTATION TO THE POINT OF ANAEROBIC THRESHOLD Uçan, Yılmaz MS, Education of Training Supervisor: Prof. Dr. Gül TİRYAKİ SÖNMEZ July - 2002, 88 pages The purpose of this study was to examine the effects of 400 mg vitamin E supplementation a day for two weeks on anaerobic threshold level. The study was done on the volunteered subjects who were between 19- 24 age range and they were students at the department of physical education and sport. In this study, Conconi test was used to determinate AT of the subjects and True 750 S.O.F.T System treadmill was used to determine AT and training intensity. Polar Heart Rate monitor was used to determine heart rate of the subjects. Also Roche Accutrend Lactate Analyser was used to determine the LA levels of subjects. Subjects were divided randomly into three groups (vitamin E, placebo, and control). The subjects who were in the vitamin E and placebo groups took either a vitamin E or a placebo for two weeks. All measurements were taken before and after supplementation period.