2 hafta süre ile uygulanan C vitamini yüklemesinin anaerobik eşik noktasının gelişimine olan etkisi
Effect of 2 weeks vitamin C supplementation to the point of anaerobic threshold
- Tez No: 115322
 - Danışmanlar: PROF. DR. R. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2 hafta süre ile uygulanan 1000 mg/gün C vitamininin anaerobik eşik (AE) noktasına olan etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada yaş ortalamaları 21 ± 1.4 yıl olan gönüllü 30 erkek beden eğitimi bölümü öğrencisi denek olarak kullanılmıştır. AE testi Conconi yöntemine göre True 750 S.O.F.T. System marka koşu bandı ve Polar kalp atım cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Deneklerin AE noktasında iken el parmak uçlarından alınan kan örnekleri Accusport laktat analizörü ile analiz edilerek Conconi Testi ile belirlenen AE noktasındaki laktik asit değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of daily 1000 mg vitamin c supplementation for two weeks on anaerobic threshold level. The study was done on the volunteered subjects who were between 19-24 age range and they were students at the department of physical education and sport. In this study, Conconi method was used to determinate AT of the subjects and True 750 S.O.F.T System treadmill was used to determine AT and training intensity. Polar Heart Rate monitor was used to determine heart rate of the subjects. Also Roche Accutrend Lactat Analyser was used to determine the LA levels of subjects. Subjects were divided randomly into three groups (vitamin C, placebo and control). The subjects who were in the vitamin and placebo groups took either a vitamin C or a placebo for two weeks. All measurements were taken before and after supplementation period.