Halk oyunları derneklerinin sorunları ve beklentileri
The Problems and expectations of the folk dance associations
- Tez No: 115326
- Danışmanlar: PROF.DR. TANER PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Kültürümüzün önemli bir bölümünü oluşturan halk oyunlarımızı ayakta tutan halk oyunları derneklerinin sorun ve beklentilerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmış olan bu çalışmada, Türkiye'nin bütün bölgelerinden çeşitli illerde bulunan dernek yöneticilerine bir anket uygulanmıştır. Bu anketin yorumlanmasından önce halk oyunları ile ilgili kavramsal altyapıya yer verilerek, ilgili kavramlar açıklanmış ve halk oyunlarının dünyada ve ülkemizde gelişmesi ile ilgili tarihçeye yer verilmiştir. Anketin yorumlanması sonucunda elde edilen bulgular, halk oyunları derneklerinin sorunlarının genellikle maddi sınırlılıklardan kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte devletin uyguladığı kültür politikasının yetersizliği de sorunların başlıca nedenlerinden birisi olarak görülmektedir. Dolayısıyla bu çalışma, yeni bir kültür politikasının oluşturulması, halk oyunları derneklerinin sorunlarına çözüm üretebilecek yeni bir kanun hazırlanması ve maddi imkanların genişletilmesi önerileriyle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to point out the problems of the folk dance associations which have an important place in our culture. Therefore a survey was applied to the directors of folk dance associations in many cities representing all geographical parts of Turkey. Before criticising the results of this survey, conceptual background of folk dances is given; related terms are defined, historical background and organizational process of folk dances in both the world and Turkey are described. The findings that are derived from the criticism of the results of the survey applied have obviously put out that the problems of the folk dance associations are generally caused by financial problems. Besides another leading cause for the problems is the false approach of government towards the cultural politics. Therefore this thesis ended proposing new politics for culture, creating a new law which can fulfill the expectations of folk dance associations and enlarging the financial possibilities. II