Kırıkkale ilinde sporun yaygınlaştırılması için uygulanan spor tesis ve politikalarının incelenmesi
A research on sports facilities and policies in order to spread sportive activities in Kırıkkale
  1. Tez No: 115327
  2. Yazar: SİNAN AYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Kırıkkale' de sporun kitlelere yaygınlaştırılabilmesi için mevcut durumun tespiti, yapılması gerekli görülen tesisler ve faaliyetlerin neler olabileceği konusu araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle ilin tarihi, coğrafi ve sosyo-ekonomik yapısı ile mevcut spor tesislerinin ve işletmelerinin durumu, yeterliliği, dağılımı ile spor faaliyetleri ve yatırımlar incelenmiş, halkın eğilimine göre, sporun kitlelere yaygınlaştırılabilmesi hakkındaki teori ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmaya Kırıkkale il merkezinde bulunan değişik meslek, yaş ve cinsiyet gruplarından toplam 2163 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan deneklere 3 1 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. İstatistiki analizler frekans, yüzde, standart sapma, bağımsızlık testi X2 (chi-square), olabilirlik testi (likehood ratio) dağılımlar hesaplanarak yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda sportif faaliyetlere ilgi yüksek olmasına rağmen (%91.1) mevcut spor saha ve tesislerinden halkın yeterince yararlanamadığı (%68.7) gibi tesislerin yeterli olmadığını (%73.2) belirtmektedirler. Örneklem grubunun spor branşlarına duydukları ilgi sıralamasında eğitim ve gelir seviyesi bakımından farklılık görülmemektedir. Örneklem grubunun spora ilgi düzeyleri ile yaşları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Yaş yükseldikçe spora olan ilgi azalmaktadır. Erkekler spora kadınlardan daha fazla ilgi duymaktadırlar. Erkekler öncelikle futbol branşını (%46.1) yaparken, bayanların ise joging branşını (%24.6) yaptıkları görülmüştür. Kırıkkale ilinde yaşayan halkın öncelikli olarak önem verilmesini istediği sportif aktivitelerin dağılımı sırasıyla futbol (%18.7), yüzme (%17.1), basketbol (%17.1), joging (%8), tenis (%6.9), atletizm (%6.3), voleybol (%6.1), jimnastik (%4.3), bisiklet (%3.3), güreş (%3.1), masa tenisi (%2.5), karate (%2.4), boks (%2.2), hentbol (%1.2) olduğu görülmüştür. Bu değerlendirmelerin ışığında; spor tesislerinin verimli ve etkin işletilmesine uygun modeller bulunmalıdır. Yeni yapılacak spor programları ve tesisleri için halkın spora olan ilgi ve beklentileri göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the actual case and activities determined for spreading the sportive activities to the large groups of people. For this purpose the history, geography, socio-economic characteristics of the city and the actual sufficiency, state and dispersion of sports activities and investments are analyzed and the theory to spread the sportive activities to public is pointed out. In this research a total of 2163 voluntary people are included to the survey. A survey of 31 questions is applied to this sample group. The statistics are analyzed with frequency, percent, standard deviation, chi-square, likehood ratio. As a result of this research although the interest in sportive activities is high (91.1%) the people cannot use the sports halls, facilities and areas (68.7%) and these facilities are considered to be insufficient for the demand (73.2%). There are differences in educational and income levels of the individuals in the sample group. There is a close relation between their ages and interests in sports. The interest in sports decreases when the age increases. Males have closer interest when compared to females. The first choice of males is football (46.1%) but the first choice of females is jogging (24.6%). The order of the sports branches which these people want to give more importance is football (18.7%), swimming (17.1%), basketball (17.1%), jogging (8%), tennis (6.9%), atletics (6.3%), volleyball (6.1%), gymnastics (4.3%), cycling (3.3%), wrestling (3.1%), table tennis (2.5%), karate (2.4%), boxing (2.2%) and handball (1.2%). According to these evaluations in order to run the sports facilities more efficient and profitable new and appropriate models are needed. While developing new sports programs and facilities the demands and interests of public should be taken into consideration.