Gıda güvenlik denetiminde aflatoksin ile ilgili adli kanıtlar
  1. Tez No: 115331
  2. Yazar: FİGEN BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
107 7. ÖZET Küf mantarı A. flavus tarafından üretilen aflatoksin, insanlar üzerindeki karsinojenik, mutajenik, teratojenik etkisi dolayısı ile gıdalarda bulunması çok tehlikeli bir toksindir. Birçok çeşidi olan aflatoksinler içinde en toksik olanı aflatoksin B1 dir. Bu çalışmada Aflatoksin Bl açısından potansiyel riske sahip kuru gıdalarda aflatoksin miktarı HPLC yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Kuru yemişçilerde açıkta satışa sunulan 7 çeşit gıda örneği alınmış ve analizleri yapılmıştır. Sonuçlar pg/ kg (ppb ) cinsinden hesaplanarak Türk Gıda Kodeks'ine göre değerlendirilmiştir. Analizi yapılan 123 kuru gıda örneğinin 15 adedinde farklı miktarlarda aflatoksinin tesbit edilmiştir. Bu kontamine gıdalardan 1 kuru incir örneğinde ve toz kırmızı biber örneğinde bulunan miktarın Türk Gıda Kodeks'inde belirtilen limitin üzerinde olduğu görülmüştür. Diğerlerinin miktarları belirtilen limitlerin altında olmakla birlikte bu çalışma sonucu açıkta satılan kuru gıdaların halk sağlığını tehdit edecek boyutta potansiyel tehlike taşıdıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY Because of carcinojenic, mutajenic, teratojenic, effect, on human; aflatoxin, which is produced by fungus (A.flavus), is very dangerous toxin if it contaminats the food - stuff. Afiatoxins has lots of type but the most toxic one is aflatoxin Bl. In this study, the amount of aflatoxin in the dried foods that has potential contamination risk of the aflatoxin Bi, had been determined by HPLC method. Seven different type of food which have been sold in the markets without package had been taken samples and the analysis was carried out The results were calculated in units of ug/kg (ppb) and investigated due to Turkish Food Codex. 123 dried food samples had been investigated and were found out that 15 of them have different amount of aflatoxin. One dried fig sample and one dried red pepper sample which are two of these contaminated food, have more aflatoxin amount than the Turkish Food Codex limit. Although the others has less amounts than the limits, with this study it was found out that the foods which were sold in the market as an open package, are potentially dangerous to public health.