Türkiye'deki üniversitelerin rekreasyon programlarının geliştirilmesi
Development of university recreation programs in Turkey
- Tez No: 115330
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
IV ÖZET Bu araştırmanın amacı; Türkiye'deki üniversitelerin rekreasyon programlarının, rekreasyon fâaliyetlerine katılan öğrenci ve rekreasyon programlarının hazırlanmasında görev alan personel açısından analizini yapmaktadır. Araştırmada toplam 9 üniversite incelenmiştir. Üniversitelerin rekreasyon programlarına katılan (n=299) öğrenci ve hazırlanmasında görev alan personel (n=57) olmak üzere, toplam (n=356) kişi denek olarak katılmıştır. Araştırma inceleme, araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Konuyla ilgili literatür çalışması yapıldıktan sonra, öğrenci ve personel için ayrı ayrı olmak üzere iki anket formu geliştirilmiştir. Anket, kimlik bilgileri ve faaliyetlerle ilgili bilgiler olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Elde edilen verilere Windows ortamında SPSS paket programı kullanılarak istatistik işlemler uygulanmıştır. İstatiksel işlem olarak ki-kare,tek yönlü anova, frekans, yüzde, testleri uygulanmıştır. Personel olarak bakıldığında tam zamanlı ve genç personelin çalıştığı görülmektedir. Ayrıca personelin değerlendirmesinde 'faaliyetlerin çeşitliliği“ ve 'faaliyetlerle ilgili iletişim”hususlarının daha geniş farklılıklar oluşturduğu görülmektedir. Öğrenci olarak ise ODTÜ ve Bilkent üniversitesi arasında hiçbir soruda anlamlı farklılık elde edilmemiştir. Diğer üniversitelerin en az bir soruda birbiri ile anlamlı farklılıklar vardır. En fazla farklılık frekansı oluşturan sorular 'faaliyetlerin yapıldığı tesisler“ ve ”programda çalışanların düzeyi" olmuşlardır. Ayrıca üniversitelerdeki faaliyetler konusunda öğrencilerin değerlendirme puanlarının yüksek oluşu ile faaliyetler arasındaki ilişkiye bakıldığında öğrencilerin yeterince rekreasyon eğitimine sahip olmadıkları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to analyze the students who participate recreation activities and personals who taken responsibility for the preparation of recreation programs. At this study nine university was investigated.To this study, totally (n=356) subjects that contain (n=299) students, who participated recreation programs and (n=57) personal who took responsibilty for the preparation of recreation. Study was done by using survey and research methods and as technique questionnaire was used. After the the research of literature that was related with subject, two dinstinct questionnaire was composed of two parts, that contains knowledge about identity and activities. The datum in Windows with SPSS programs were used for the statistical analysis.As statistical procedure ki-square,one way anova,frekans,percentage, cross tabulation, multiple comparison tests were applied. That was seen as personel that works full time in recreation programs and young.On the other hand as evaluation of personel to the“variety in activities”and“comminication related with activities”constitude larger differences between universities. As student between METU and Bilkent University there isn't any significant differences at any questions.At other universities at least in one question there was significant differences between each other.The most frequencies in which significant differences taken places at questions were“the facilities in that activities performed”and“the personal's working level ”was to be found. It were understood from the relationship between the points of students that is more high and the activities that were performed in that the students haven't educated enough in recreation.