Karate sporu yapan çocuklarda (10-12 yaş) uygulanan farklı antrenman programlarının dayanıklılığa etkisinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the effects of different training programmes to the endurance on children (10-12 ages) doing karate sports
- Tez No: 115339
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ANİ AGOPYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 788
Özet
1. ÖZET Karate Sporu Yapan Çocuklarda (10-12 yaş) Uygulanan Farklı Antrenman Programlarının Dayanıklılığa Etkisinin Değerlendirilmesi Bu araştırmada, karate sporu yapan çocuklarda uygulanan farklı karate antrenman modellerinin dayanıklılık özelliğinin gelişimine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada görev alan 60 erkek çocuk iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda yer alan 30 çocuğun yaş ortalaması 11.13 ± 0.43 yaş/yıl, boy ortalaması 143.60 ±7.80 cm., kilo ortalaması ise 36.03 ± 9.67 kg. olarak tespit edilmiştir. Denek grubunda yer alan 30 çocuğun yaş ortalaması 11.13 ± 0.50 yaş/yıl, boy ortalaması 143.23 ± 10.97 cm., kilo ortalaması ise 36.53 ±7.03 kg. olarak belirlenmiştir. Her iki gruba da uygulanan çalışma ayrı ayrı 12 hafta süresince haftada üç gün ve 60 dakika olacak şekilde yapılmıştır. Kontrol grubu sadece kata ve kihon tekniklerinin tekrarından oluşan bir karate antrenman programı izlerken; denek grubu aynı tekniklerin aerobik ve anaerobik yüklenme prensiplerine göre düzenlendiği yüklenme ve dinlenmeleri barındıran bir antrenman programını takip etmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmamızın bulgularına göre; 12 haftalık antrenman programı sonrasında son test değerlerine göre, kontrol grubunun ve denek grubunun max. VO2 değerleri anlamlı olarak artmıştır (p0.05). Denek grubunun ön ve son test değerleri karşılaştırıldığında, max. VO2 ve anaerobik güç değerlerinde istatistiksel açıdan bir gelişmenin olduğu tespit edilmiştir (pO.01). Kontrol grubunun ön ve son test değerleri karşılaştırıldığında; max.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Evaluation of the Effects of Different Training Programmes to the Endurance on Children (10-12 ages) Doing Karate Sports In this research, it is aimed to evaluate the effect of different karate training models applied on the children to the development of the endurance. 60 boys taking part in this research are divided in to the two group.The avarage age of the 30 boys in the control group is 11.13 ± 0.43 age/year, the avarage length is 143.60 ± 7.80 cm, the avarage weight is 36.03 ± 9.67 kg. The avarage age of 30 boys in the test group is stated 11.13 ± 0.50 age/year, the avarage length 143.23 ± 10.97 cm, the avarage weight 36.53 ± 7.03 kg.The training applied on both groups is about 12 weeks, three days a week and 60 minutes a day for each group. While control group followed a training programme consisting of only the repetition of the kata and kihon techniques, the test group followed a training programme accommodating the lood and the rest that the same techniques arranged according to the aerobic and an anaerobic loading principles. As a result of the study we have done, the max. VO2 merits of both control and test groups have gradually increased according to the latest data at the end of 12 weeks training programme (p0.05).