Elit tenisçilerde temel teknik hareketlere yönelik izokinetik kuvvetin değerlendirilmesi
Evalution of isokinetic force pertaining to basic techniques in elite tennis players
- Tez No: 115338
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN HASLOFÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 996
Özet
87 6.ÖZET Araştırma, teniste temel teknik hareketlerinde omuz kuvvetinin izokinetik değerleri ve kuvvet profilinin tespit edilmesi ve elit tenisçilerle diğer branşlardaki denekler arasındaki değerlerin farklılığın ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmaya, İzmir ilinden elit tenisçiler ve kontrol grubu olarak E.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan öğrenciler katılmıştır. Çalışmada, yaş ortalaması 23.6±4.1 yıl olan elit tenisçiler ve 22.9±1.9 olan kontrol grubu olmak üzere toplam 22 sporcu yer almaktadır. Araştırmanın test sonuçlan, Cybex izokinetik kuvvet test cihazında elde edilmiştir. Sporcuların üst ekstremite omuz ekleminin, kol 90° fleksiyonda iken internal ve eksternal rotasyon hareketleri ile, fleksiyon/adduksiyon, ekstansiyon/abduksiyon ve fleksiyon/abduksiyon, ekstansiyon/adduksiyon pozisyonlarında izokinetik kas kuvveti ölçülmüştür. Test protokolünde 60°/sn, 180°/sn ve 300°/sn lik açısal hızlar kullanıldı. Araştırmada, zirve tork (Nm), zirve tork/vücut ağrlığı (Nm/kg) intemal/ekstemal rotasyon oranı parametreleri incelendi. Araştırmada, tenisçilerin 300°/sn de eksternal rotasyon, 60 ve 300°/sn de ekstansiyon/adduksiyon ve 60 ile 300°/sn de ekstansiyon/abduksiyon değerleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Elit erkek tenisçiler ve kontrol grubu arasında fiziksel karakteristikleri bakımından literatüre uygun bulgular elde edildi. Örnek olarak, boy uzunlukları ortalamaları ve vücut ağırlıkları değerleri tenisçilerde daha yüksek bulundu. Araştırmada bütün değerler kontrol88 grubu değerleri ile karşılaştırıldığında yüksek çıkmıştır. Fakat ekstansiyon/abduksiyon ve fleksiyon/adduksiyon pozisyonlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Özellikle bu ölçüm pozisyonlarının direk teniste servis hareketi ile ilişkisi olması tenisçilerde değerlerin yüksek çıkmasını anlamlı kılmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda kol ve omuz kaslarının kuvvetinin performansı belirlediği tenisçilerde, daha çok alt ekstremiteyi kullanan sporculara göre izokinetik kuvvet açısından daha yüksek değerlere sahip olduklarını saptadık.
Özet (Çeviri)
89 6. SUMMARY To evaluate the isokinetic strength profile of the elite tennis players shoulder and to compare it with the respective values of an active control group was the aim of this sudy. Elite tennis players ( n: 11, 23.6± 4.1 yrs.) from Izmir and student ( 22. 9± 1.9yrs) control from the Ege University Physical Education and Sport High School participated in this study. Strength parameters were measured using Cybex isokinetic testing apparatus. Three standart test positions of the shoulder were evaluate:. 1. Shoulder internal / external rotation at 90° abduction, 2. Flexion / adduction - extension / abduction, 3. Flexion / adduction - extension / adduction. Different angular velocities were used ( 607sec, 1807sec and 3007sec for position 1, 607sec and 3007sec for positions 2 and 3). Higher strength were obtained in extension /adduction at 60 and 3007sec, and extension / abduction at 60 and 3007sec for the elite tennis players and the differences with the control were statistically significant. Body weight and height were higher in the tennis players (not significant). Tennis players, due to their spesific movement pattern, use their shoulders at higher velocities than the control group ( for service, forehand and backhand). The more intense and more spesific employment of the shoulder in tennis players maybe the cause of the significant differences. In conclusion, the strength values of tennis players were found higher than the values of the controls ( who have no specific employment of the upper extremities). The performance of at tennis players partially may depend on the strength of the shoulder at higher velocities.