Serbest türev ve düğüm polinomları üzerine
  1. Tez No: 11535
  2. Yazar: A. CEYLAN ÇÖKEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARİF DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Serbest türev ve düğüm polinomları hakkındaki bu çalışmada izlenen plân aşağıdaki gibi özetlenebilir; I. Bölümde, serbest grup ile ilgili ön bilgiler sergilendi. II. Bölümde» düğüm ve düğüm problemiyle ilgili tanım ve teoremler sergilendi. I II. Böl umde, grup halkasında Fox' un tanımladığı serbest türev ve yüksek mertebeden serbest türev kavramları verildi. Bu kav ramlarla uyuşacak şekilde bazı teknikler ve bazı özellikler sergilendi. IV, Bölümde, Kn-Kelebek düğümü ve Pretzel düğümünün serbest türev ile Alexander matrisleri ve düğüm polinomları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the summary of the free derivations and the knot polynomials has been given in this flowing plane. In chapter I, the background knowledge concerning the free group has been given. In chapter II, the defi nations and theorems concerning the knot and knot problems have been given. In chapter III, in the group ring, the free derivation and heigh order derivation concept defined by Fox have been given. Some techniques and characteristics that are appropriate with those concept have been exhibited. In chapter IV, knot polynomials and Alexander matrixs of K -Butterfly knot end pretzel knot have been calculated by free derivation.